fbpx

Tipy na vánoční dárky (nejen) pro malé milovníky dopravních prostředků

Pomalu se začínají blížit Vánoce a tak je nejvyšší čas začít přemýšlet nad vánočními dárky. U nás doma to rok od roku vylaďujeme tak, že dárky na Vánoce nakupujeme čím dál tím dříve. Letos jsme už na konci září začali s dětmi kreslit první obrázky pro Ježíška, ještě mu totiž neumí napsat dopis 🙂 Alespoň jsme dopředu připraveni, to se vždycky hodí.

Z čeho čerpat inspiraci

Kde ale přijít na to, co dětem nakoupit? My využíváme několik možností, určitě existují ale i další.

Katalogy s hračkami

U nás se nejvíce osvědčily katalogy s hračkami. Za ta léta (staršímu synovi Kubíkovi je šest) jich máme doma spoustu, dá to dohromady asi na tři dětské kufříky. A všechny mu musíme samozřejmě schraňovat. Kubík, teď už společně s bráchou, si v nich rád průběžně během celého roku „čte“ a neustále mi chodí něco ukazovat….

„Mamíííí, koukej, mě se líbí to, to a tohle. Jo a ještě tohle, to taky! A tohle se líbí zase Filípkovi!“

No, někdy je to samozřejmě spíš nežádoucí 🙂 Já ale pak hned běžím a tipy si zapisuju na papír přimagnetkovaný na lednici, ze kterého pak před vánoci čerpám (ještěže Kubík zatím neumí číst).

Nejvíce u nás frčí katalogy Bruder, Siku, LEGO, Igráček, Seva a plno časopisů nebo katalogů s vláčky (od výrobců WOODY, BRIO, Železniční magazín, katalogy z prodejny železničních modelářů atd.). Všechno jsme většinou pobrali zdarma v nějaké hračkárně, na výstavě nebo jiné akci. Katalog Siku jsem v poslední době objednávala na internetu přímo z jejich německých stránek, protože v hračkárnách už ho moc nemají a Kubík se mě na něj pořád ptal. Trvalo to, ale došel 🙂

Katalogy klasických hračkáren typu Bambule nebo Sparkys u nás zas tak nefrčí, ale i na ty jednou za čas dojde řada a dá se z nich také čerpat nějaká ta inspirace.

Další možnosti

Samozřejmě existují i další možnosti, kde brát nápady, můžete se jít podívat s dětmi do hračkárny, po obchodech nebo na trhy (pokud je teda zrovna otevřeno…).

Super nápady na dárky také přichází od kamarádů a přátel. S čím si kde hrají ostatní a co se osvědčilo.

Co se osvědčilo nám a co (prý) donese Ježíšek

Tak teď to bude dlouhý seznam 🙂 máme doma hraček jak v hračkárně a Ježíškovi jsme namalovali už spoustu obrázků. To bude mít co dělat teda 🙂

1) BRUDER

Číslem jedna jsou u nás (kromě vláčků) hračky značky Bruder, to je pro naše děti něco jako Apple pro dospěláky. Vlastníme už celkem slušnou zásobu, ale prý potřebujeme zase další 🙂

Inspiraci co konkrétně vybrat čerpáme nejčastěji z katalogů Bruder nebo z jejich oficiálních produktových videí na youtube.

Na těchto hračkách mají naši malí technici nejraději fakt, že se autům a dalším dopravním prostředkům dají třeba otevírat dveře nebo kapota, zatáčet s koly apod.

Více informací k Bruderům (jak vybírat, na co se zaměřit atd.) najdete v tomto našem samostatném článku.

Náš Bruder vozový park

Doma máme ve svém vozovém Bruder parku například tyto dopravní prostředky:

Traktor Class s vlečkou (máme verzi s volantem, díky kterému traktor zatáčí koly)

JEEP WRANGLER s vozíkem a malým nakladačem (má otevírací dveře i kapotu, sundavací střechu, do kufru se dá naložit třeba kaštan, posadit panáčci na sedačky,..) – tuhle konkrétní hračku doporučujeme. Kluci si s ní asi nejvíc vyhráli.

Terénní auto RAM se závoďákem a figurkou (naše novinka, závoďák má sundávací střechu)

Vysokozdvižný vozík (se dvěma paletami), Manipulátor, John Deere Gator s figurkou, Balíkovač s balíky, Nákladní auto MAN – přepravník dřeva, Popeláři a další….

Na jaké Brudery se těšíme od Ježíška

Nejraději bychom samozřejmě byli, kdyby nám Ježíšek přinesl co nejvíce Bruderů. Ale to by nezvládl 🙂 tak jsme to s přispěním babiček omezili na dva. Namalovali jsme si o tyto:

sadu Policejního Land Roveru s přepravníkem na koně a policistou

Set k opravě silnic Mercedes Benz Sprinter Komunál s pracovníkem a příslušenstvím

Ale kdyby to šlo, samozřejmě bychom byli rádi i za další výrobky, jako třeba za zahradní traktor, odtahovku, nákladní auto s návěsem, logistickou sadu (nákladní auto s příslušenstvím), nákladní auto s ramenem a kontejnery a spouuustu dalšího 🙂

2) Vláčky

Vláčky u nás patří (společně s Brudery) k nejoblíbenějším hračkám.

Nejčastěji stavíme dřevěné koleje nebo plastové koleje pro vlaky na baterky. Obojího je možné sehnat spoustu od různých značek. Také máme moc oblíbené Lego vlaky.

Pokud už dřevěné koleje vlastníte, pak se jako možnost nabízí dokoupit další příslušenství jako například nádraží, tunel, mosty, depo, myčku, opravnu, jeřáb s přístavištěm a spoustu dalších doplňků k vláčkodráze.

Stejně tak u Lego vlaků je možné pořád dokupovat další a další součásti (most, další koleje,…).

Na dřevěné koleje je hodně populární také mašinka na ovládání, kterou seženete třeba od značky Brio, mívají ji ale (podstatně levněji) občas také v Lidlu, kde se dá k dřevěné vláčkodráze pořídit plno dalších a celkem kvalitních doplňků za příjemné ceny.

3) Lego a další stavebnice

Lego je skvěle variabilní hračkou pro děti už od útlého věku.

Pro ty nejmenší se dá vybrat spousta hraček od Lego Duplo, my máme třeba Vláček s čísly, kde můžou děti sami dostavovat kostky podle libosti i Parní vláček na baterie, který jezdí sám a pro mrňouse má opravdu jednoduché ovládání. Děti ho také mohou ovládat přes nainstalovanou aplikaci v mobilu, postavit mu do kolejí interaktivní kostky, na které když vláček najede, tak houká, zastavuje atd…

Pro větší děti nabízí Lego spoustu možností a variant, co nakoupit. U nás vede třeba Lego Speed Champions, Lego Technic, Lego Creator, Lego City….

Ze stavebnic je ale možné pořídit i jiné značky. Obměnou Lega je například značka Sluban. Ta má taky zajímavou nabídku, ale podle našich zkušeností Lego prostě lépe drží. Většinou si děti chtějí totiž s postavenou hračkou hrát a v tom nejlépe obstojí právě Lego. Jiné značky se hned rozpadají, při vystavení na poličku to asi nevadí, ale k dalšímu hraní to moc vhodné není.

Další oblíbenou stavebnicí je u nás teď Seva. Naše verze je od 4 let, jsou ale různé varianty a možnosti, které se dají koupit. Ze Sevy je možné postavit krásné věci (i technické – různé dopravní prostředky…)

4) Knihy

V naší rodině nikdy nemůže mezi dárky chybět hezká knížka. Níže uvádím naše nejoblíbenější. Další tipy i recenze ke všem uvedeným knihám najdete na této stránce.

Tyhle knížky jsme četli a oblíbili jsme si je. Na webu budou postupně přibývat recenze na další knihy.

Tuto knížku máme doma čerstvě, ale vypadá taky suprově.

Pokud se chcete s dětmi naučit znát mašinky podle nádražáckých názvů, doporučujeme mašinkové kvarteto.

Nám Ježíšek pod stromeček nadělí (doufejme) tyto knížky:

Po kolejích za pohádkou (Jitka Dolejšová)

Pohádky ze šumavských lokálek (Roman Kozák)

Tajemství autoopravny – Posviť na to

A ještě jeden, tentokrát nedopravní, tip na hezkou knížku pro menší děti:

Víš, jak mluví zvířátka? – Je opravu krásná. Obsahuje krátké básničky o zvířátkách a k tomu může dítě hledat zvuky daných zvířátek.

Didaktický pracovní sešit

Pokud chcete, aby se Vaše dítko nejen zabavilo, ale aby se i něčemu přiučilo, můžete spláchnout dvě mouchy jednou ranou a pořídit mu naši Hravou grafomotoriku s dopravními prostředky, kterou jsme pro naše děti vytvořili my sami – náš taťka všechny obrázky ručně nakreslil a maminka vše graficky zpracovala v počítači. A vymysleli jsme to společně 🙂

Jedná se o pracovní sešit, ve kterém najdete 45 pracovních listů pro rozvoj grafomotorických dovedností. Předškoláci si společně s vlaky, traktory, auty a dalšími dopravními prostředky procvičí různé tahy a čáry, stejně tak jako kličky, smyčky nebo geometrické tvary. Zároveň jim originálně ilustrované obrázky „Hravých strojů“ skvěle poslouží jako omalovánky, díky čemuž jsou úkoly dobře využitelné i pro děti mladší.

Můžete ho pořídit jak v tištěné verzi, tak i v pdf. Tak šup pro něj 🙂 Více informací najdete tady.

Náš syn má svoje pracovní listy už vyplněné 🙂

5) Velké hračky na jarní řádění venku

Když byly Kubíkovi asi 3 roky, rozhodli jsme se mu s přispěním babiček pořídit k Vánocům šlapací traktor. Radost byla veliká a šlapat se na něm naučil během jediného dne. To se později ukázalo jako výhoda pro učení na šlapacím kole.

Šlapací traktor využíváme doteď, sice už šestiletý Kubík je na něm jako vosa na bonbónu, ale pořád se to dá. Je to zajímavé ozvláštnění procházky. Nejezdíme s ním totiž jen na trávě na zahradě, ale chodíme na krátké procházky po okolí. Po chodníku dobře jede, akorát je potřeba počítat s tím, že je to spíš na kratší vzdálenost, dlouhá štreka se s tím moc ujet nedá.

Do vozíku u traktoru je možné naložit balíček, batůžek nebo mladšího sourozence 🙂

Výběr traktoru se vyplatí pořádně promyslet, některé šlapací traktory jsou pro dítě obtížně ušlápnutelné a nejde mu to na nich ani když je už větší. My jsme v tomto vsadili na zkušenosti kamarádů a možnost vyzkoušet si to dopředu. Konkrétně jsme pořídili Falk šlapací traktor Class.

Další variantou větší hračky je třeba oblíbená Tatra, se kterou se dá jezdit jak doma po bytě, tak venku na zahradě. Naložit a převážet se v ní dají různé věci, včetně sourozenců nebo kamarádů 🙂

6) Auto na ovládání

Na jeden z našich obrázků s přáním pro Ježíška jsme nakreslili také auto na ovládání na doma. Máme dobré zkušenosti se značkou BUDY TOYS z hlediska poměru cena/kvalita.

Nebo můžete vybrat auto na ježdění po venku. S tím my už máme svoje zkušenosti a je to super ozvláštnění jinak už všední procházky. Více informací najdete v tomto našem článku.

Kromě auta na ovládání na ven nebo na doma se dá vybrat třeba také malý dron.

7) Společenská hra

Další variantou na zajímavý dárek je společenská hra. Pro menší děti se můžete nechat inspirovat třeba hrou Auta, která je popsaná v tomto článku. Jedná se v podstatě o takové puzzle.

Pro větší děti se nabízí řada zajímavých her, my máme oblíbenou hru Cars Piston Cup.

Skvělou hrou spíše pro větší děti je hra Nalož náklaďáky, recenzi na ní si můžete přečíst zde.

8) Albi knížky na Albi tužku

Pro malé milovníky dopravních prostředků je skvělé Pexeso dopravní prostředky od Albi, knížka Doprava nebo taky Hra do auta.

Nejvíc nás nadchlo Albi pexeso dopravní prostředky – přiložíte tužku na rub pexesa, to udělá nějaký zvuk a vy hádáte, jestli to byl zvuk motoru auta, motorky, ponorky, letadla nebo jakého vlastně dopravního prostředku…otočením kartičky si svou volbu ověříte a hledáte k ní vhodný pár.

9) Tvoření

Z hlediska hraček na tvoření je skvělá třeba modelína Play-Doh. My jsme letos napsali Ježíškovi o Play-Doh Zlatokop. Součástí této sady je totiž i válec a náklaďák 🙂

Existuje velká spousta dalších druhů modelín, u nás se ale nejvíce osvědčila značka Play-Doh. Na rozdíl od jiných totiž vydrží dlouho krásně měkká. Vždycky to s ní děti víc baví, když je k modelíně v sadě nějaké tvořítko, stroj na výrobu zajímavých tvarů apod. Je to sice dražší, ale je to větší zábava.

10) Procvičování motoriky

Na procvičování motoriky je k dispozici spousta hraček, my jsme letos pod stromeček zvolili Připínáčky doprava. Jedná se o set desky, připínáčků, kladívka a různých částí dopravních prostředků, které se k sobě přitloukají.

11) Siku hračky

Siku hračky jsou hezké malé modely aut, traktorů, bagrů, jeřábů a dalších dopravních prostředků ve velikosti malých angličáků. Jsou kvalitně vyrobené a opravdu něco vydrží. Mají i zajímavé doplňky jako garáž pro auta, autoservis, silnici a další. Inspiraci je možné načerpat třeba v jejich produktovém katalogu.

Nám by se od Ježíška, stejně jako u jiných hraček, líbilo hned několik věcí. Tak třeba Siku odtahovka, Siku Truck Trial, Siku autojeřáb, Siku Jeep s vozíkem na koně, Siku Traktor Class….

12) Hračky na řádění na doma

Zejména v zimě je dobré mít doma nějaký ten stroj na vyřádění. Tohle odrážecí autíčko je spíš pro menší děti, my ho kupovali k prvnímu roku, ale víc na něm začal syn jezdit až tak okolo dvou let. Doma na podlaze jezdí skvěle, na ježdění venku to ale dělané moc není.

13) Autodráha

Autodráha je další oblíbenou hračkou všech kluků. V nabídce je spousta druhů různých autodráh od mnoha značek, je možné sehnat také svítící dráhu s auty apod.

14) Koberec nebo puzzle se silnicí a kolejemi

Aby se malí řidiči mohli projet na pořádné silnici, můžete jim pořídit koberec nebo puzzle s potiskem silnice, domečků, kolejí….

A jak toho Ježíška přivítat?

Vánoční trička se stala v poslední době velkým hitem a na mnoha místech patří k dokreslení té pravé vánoční atmosféry. V technických rodinách si dokonce můžou klást otázku, jestli ten Ježíšek vozí vánoční dárky traktorem nebo vlakem?

My jsme se letos rozhodli přivítat toho Ježíška stylově a našim dětem jsme společně namalovali obrázky s vánočními motivy. Vytvořili jsme pro ně originální trička s potiskem vánoční mašinky a vánočního traktůrku.

Chcete u Vás doma taky Ježíška přivítat stylově? Prohlédněte si nabídku našich triček tady. Máme i pro malé vláčkomily 🙂

Co tedy pořídit?

Tohle byl docela velký výčet různých možných dárků pro menší i větší děti, které milují (nejen) dopravní prostředky a stroje. Určitě existuje i spousta dalších tipů, na které jsem zapomněla.

Máte nějaký vlastní super tip na hezkou hračku, knížku, dárek nebo něco jiného? Dejte nám vědět! Budeme rádi za komentáře, můžeme se všichni vzájemně inspirovat 🙂

Klidný předvánoční čas všem!

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>