Tipy na vánoční dárky pro malé milovníky dopravních prostředků

Pomalu se začínají blížit Vánoce a tak je nejvyšší čas začít přemýšlet nad vánočními dárky. U nás doma to rok od roku vylaďujeme tak, že dárky na Vánoce nakupujeme čím dál tím dříve. Letos jsme už na konci září začali s dětmi kreslit první obrázky pro Ježíška.

Z čeho čerpat inspiraci

Kde ale přijít na to, co dětem koupit? My využíváme několik možností inspirace, určitě existují ale i další.

Katalogy s hračkami

U nás se nejvíce osvědčily katalogy s hračkami nabrané v různých hračkářstvích, na výstavách a podobně.

„Mamíííí, koukej, mě se líbí to a tohle. Jo a ještě támhleto, to taky! To chci k Jéžíšku! A tohle se líbí zase bráchovi!“

Nejvíce u nás momentálně frčí katalog LEGO. V minulosti byl ale hodně v kurzu i katalog Bruder, Siku, Igráček, Seva a plno časopisů nebo katalogů s vláčky (od výrobců WOODY, BRIO, Železniční magazín atd.).

Chcete domů také katalog s vláčky? Tip, kde si zadarmo objednat třeba katalog s příslušenstvím na dřevěné koleje, najdete v tomto našem článku.

Samozřejmě nezapomínejme na katalogy klasických hračkáren typu Bambule, Pompo, Dračik nebo Sparkys, dá se z nich také načerpat nějaká ta inspirace.

Další možnosti

Existují ještě i další možnosti, kde brát nápady – můžete se jít podívat s dětmi do hračkárny, po obchodech nebo na vánoční trhy.

Super nápady na dárky také přichází od kamarádů a přátel. S čím si kde hrají ostatní a co se osvědčilo, to je vždy ta nejlepší vizitka.

Nebo také v různých článcích. Jako je třeba tento 🙂

Naše tipy na dárky a co se osvědčilo nám

Tak teď to bude dlouhý seznam 🙂 máme doma hraček jak v hračkárně a Ježíškovi jsme namalovali už spoustu obrázků.

VLÁČKY

Vláčky u nás patří vůbec k těm nejoblíbenějším hračkám.

V poslední době nejraději stavíme vlaky z malého nebo velkého Lega, dost u nás frčí ale i dřevěné koleje nebo plastové koleje pro vlaky na baterky. Od všeho je možné sehnat spoustu produktů mnoha značek včetně možnosti neustálého dokupování nejrůznějších komponentů (mosty, tunely, depo, další koleje,…)

Na dřevěné koleje je populární také mašinka na ovládání, kterou seženete třeba od značky Brio, mívají ji ale (podstatně levněji) občas také v Lidlu, kde se dá k dřevěné vláčkodráze pořídit plno dalších a celkem kvalitních doplňků za příjemné ceny.

K dřevěným kolejím a vláčkům jsme sepsali samostatný článek, inspirujte se v něm obsaženými tipy. Najdete ho na tomto odkaze.

O vláčkách z Lega se dočtete ještě níže.

BRUDER

Velmi oblíbenými jsou u nás hračky značky Bruder, to je pro naše děti něco jako Apple pro dospěláky. Vlastníme už celkem slušnou zásobu, ale prý potřebujeme zase další 🙂

Inspiraci co konkrétně vybrat čerpáme nejčastěji z katalogů Bruder nebo z jejich oficiálních produktových videí na youtube.

Na těchto hračkách mají naši malí technici nejraději fakt, že se autům a dalším dopravním prostředkům dají třeba otevírat dveře nebo kapota, zatáčet s koly apod. Prostě fungují jako reálné skutečné věci, přesně tak, jak to má Bruder ve svém sloganu.

K Bruderům jsme sepsali poměrně obsáhlý samostatný článek plný nejrůznějších tipů. Přečíst si ho a inspirovat se můžete na tomto odkaze.

LEGO

Lego je skvěle variabilní hračkou pro děti už od útlého věku.

LEGO DUPLO

Pro ty nejmenší se dá vybrat spousta hraček od Lego Duplo, my máme třeba Vláček s čísly, kde můžou děti sami dostavovat kostky podle libosti i Parní vláček na baterie, který jezdí sám a pro mrňouse má opravdu jednoduché ovládání. Děti ho také mohou ovládat přes nainstalovanou aplikaci v mobilu, postavit mu do kolejí interaktivní kostky, na které když vláček najede, tak houká, zastavuje atd… Opravdu podařená hračka.

MALÉ LEGO“ PRO VĚTŠÍ DĚTI (OD 3 LET)

Pro větší děti nabízí Lego spoustu možností a variant, co nakoupit. U nás vede třeba Lego Speed Champions, Lego Technic, Lego Creator nebo i Lego City… Samozřejmě, úplně nejvíc top jsou lego koleje a lego vlaky na ovládání. To je ale už trochu jiná cenová kategorie…

Obměnou Lega je například značka Sluban. Ta má taky zajímavou nabídku, ale podle našich zkušeností Lego prostě lépe drží. Většinou si děti chtějí totiž s postavenou hračkou hrát a v tom nejlépe obstojí právě Lego. Jiné značky se hned rozpadají, při vystavení na poličku to asi nevadí, ale k dalšímu hraní to moc vhodné není.

SEVA A RŮZNÉ DALŠÍ STAVEBNICE

Ze stavebnic je možné, kromě nejznámějšího Lega, vybrat i jiné značky.

Jednou z našich oblíbených stavebnic je Seva. Naše verze je od 4 let, jsou ale různé varianty a možnosti, které se na trhu nabízejí. Ze Sevy se dají postavit krásné věci (i technické – různé dopravní prostředky apod…).

KNIHY

V naší rodině vždycky dbáme na to, aby Ježíšek donesl pod stromeček i hezkou knížku. U nás patří mezi nejoblíbenější knížky pohádky o mašinkách, naučné dětské knížky (většinou o technice) nebo samolepkové knížky.

Recenze na pohádkové knížky s dopravními prostředky

Recenzím dětských knih s dopravními prostředky věnujeme celou jednu část našeho blogu, takže pokud k Vánocům pokukujete po zakoupení nějaké hezké knížky a tápete, jakou vybrat, doporučujeme pročíst naše tipy na blogu. Všechny naše recenze na knížky s vláčky, auty a další technikou najdete na této stránce.

Didaktický pracovní sešit

Pokud chcete, aby se Vaše dítko nejen zabavilo, ale aby se i něčemu přiučilo, můžete spláchnout dvě mouchy jednou ranou a pořídit mu naši Hravou grafomotoriku s dopravními prostředky, kterou jsme (nejen) pro naše děti vytvořili my sami.

Jedná se o pracovní sešit, ve kterém najdete 45 pracovních listů pro rozvoj grafomotorických dovedností.

Předškoláci si společně s vlaky, traktory, auty a dalšími dopravními prostředky procvičí různé tahy a čáry, stejně tak jako kličky, smyčky nebo geometrické tvary. 

Zároveň jim originálně ilustrované obrázky „Hravých strojů“ skvěle poslouží jako omalovánky, díky čemuž jsou úkoly dobře využitelné i pro děti mladší.

Pořídit si ho můžete v pdf i tištěné podobě na tomto odkaze.

VYSTŘIHOVÁNKA LOKOMOTIVY

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

HRAČKY NA ŘÁDĚNÍ VENKU I DOMA

Dalším tipem na hezký dopravní dárek jsou větší typy hraček, na kterých se dítko pořádně (venku nebo i doma) vyřádí. Jedním z takových našich tipů je šlapací traktor.

ŠLAPACÍ TRAKTOR

Šlapací traktor je vhodný pro dítko už od 3 let. Pokud si dáte záležet na výběru, dítko ho dobře ušlápne a může se na něm naučit šlapat už během jediného dne, stejně jako náš syn. To se mu později hodilo při učení na šlapacím kole.

My jsme v tomto vsadili na zkušenosti kamarádů a možnosti vyzkoušet si traktor a šlapání dopředu. Konkrétně jsme pořídili Falk šlapací traktor Class. Na trhu je spousta dalších značek a variant, ale tento šel za nás malému dítěti nejlépe ušlápnout.

Šlapací traktor jsme využívali nejen pro ježdění na trávě po zahradě, ale chodili jsme s ním i na krátké procházky po okolí. Po chodníku dobře jede, akorát je potřeba počítat s tím, že je to spíš na kratší vzdálenost, dlouhá štreka se s tím moc ujet nedá. Je to ale fajn ozvláštnění jinak už všední procházky.

Do vozíku u traktoru je možné naložit balíček, batůžek nebo mladšího sourozence 🙂

TATRA

Další variantou větší hračky je třeba oblíbená Tatra, se kterou se dá jezdit jak doma po bytě, tak venku na zahradě. Naložit a převážet se v ní dají různé věci, včetně sourozenců nebo kamarádů 🙂

ODRÁŽECÍ AUTÍČKO

Zejména v zimě je dobré mít doma nějaký ten stroj na vyřádění. Tohle odrážecí autíčko je spíš pro menší děti, my ho kupovali k prvnímu roku, ale víc na něm začal syn jezdit až tak okolo dvou let. Doma na podlaze jezdí skvěle, na ježdění venku to ale dělané moc není. Přesto ho i tak doporučujeme!

AUTOMECHANIK

Tohle pořádný auto má u nás doma dlouhodobě úspěch. Ani jsem nečekala, že jeho obliba vydrží u dětí tak dlouho. Rád si s ním hraje pětiletý, ale občas k němu rád najde cestu i ten devítiletý. Díky němu si děti můžou hrát na automechanika, zároveň auto vydává zvuky, svítí a jsou k němu dokonce i klíčky. Lítat a závodit po bytě se s ním taky dá, to máme ozkoušeno 🙂

STYLOVÉ OBLEČENÍ

Máte doma malého vláčkomila? Často navštěvujete vlakové akce? Pořiďte si stylové tričko s mašinkami! Je z naší autorské dílny, obrázek je ručně malovaný. Nabízíme ho ve více barvách – pro kluky i pro holky, pro děti i dospěláky. Buďte sladění celá rodina! 🙂

AUTO NA OVLÁDÁNÍ (NA DOMA I VEN)

Auto na ovládání je dalším skvělým tipem hračky, která potěší nejednoho milovníka dopravních prostředků.

Na autě na ovládání je skvělé, že existuje velké množství variant, co můžete vybrat a je možné si zvolit jak auto na ježdění doma, tak i dopravní prostředek na ježdění po venku.

My máme dobré zkušenosti se značkou BUDY TOYS z hlediska poměru cena/kvalita.

Oblíbená jsou nejenom auta, ale třeba také traktor nebo bagr na ovládání 🙂

Ohledně auta na ovládání na ježdění po venku jsme sepsali článek „Se strojem do terénu aneb naše „Bugyna“ na ovládání na ven“ a přečíst si ho můžete tady. Je to super ozvláštnění jinak už všední procházky po lese nebo kdekoliv jinde a děti jsou z ježdění nadšené, zkouší si zdolat různé terény a podobně.

Kromě auta na ovládání na ven nebo na doma se dá vybrat třeba také malý dron.

HRNÍČEK NEBO POLŠTÁŘ S VLAKEM

Tady nabízíme ještě něco z naší „dílny“ 🙂 v našem eshopu nyní zakoupíte naše ilustrace také na hrníčku nebo polštáři. Vaši malí technici budou mít určitě radost a jejich oblíbené kakao jim bude chutnat o to víc 🙂

SPOLEČENSKÁ HRA

Další variantou na zajímavý dárek je společenská hra. Pro menší děti se můžete nechat inspirovat třeba hrou Auta, která je popsaná v tomto našem článku.

ALBI KNÍŽKY

Albi tužka je dalším fajn tipem, samozřejmě za předpokladu, že vlastníte Albi tužku.

Pro malé milovníky dopravních prostředků je skvělé Pexeso dopravní prostředky od Albi, knížka Doprava nebo taky Hra do auta.

Nás nejvíc nadchlo Albi pexeso dopravní prostředky, které funguje tak, že přiložíte tužku na rub pexesa, to udělá nějaký zvuk a vy hádáte, jestli to byl zvuk motoru auta, motorky, ponorky, letadla nebo jakého vlastně dopravního prostředku…otočením kartičky si svou volbu ověříte a hledáte k ní vhodný pár.

SADY NA TVOŘENÍ

Z hlediska hraček na tvoření je skvělá modelína Play-Doh. My jsme v minulosti napsali Ježíškovi třeba o Play-Doh Zlatokop. Součástí této sady je totiž i válec a náklaďák 🙂

Existuje velká spousta dalších druhů modelín, u nás se ale nejvíce osvědčila značka Play-Doh. Na rozdíl od jiných totiž vydrží dlouho krásně měkká. Vždycky to s ní děti víc baví, když je k modelíně v sadě nějaké tvořítko, stroj na výrobu zajímavých tvarů apod. Je to sice dražší, ale je to větší zábava. Seženete třeba i tvořítko na výrobu auta z modelíny.

AUTODRÁHA

Autodráha je další oblíbenou hračkou všech kluků. V nabídce je spousta druhů různých autodráh od mnoha značek, je možné sehnat také svítící dráhu s auty apod. A pak je to na hodiny zábavy nejen dětí, ale i tatínků 🙂

A jak toho Ježíška přivítat?

Vánoční trička se stala v poslední době velkým hitem a na mnoha místech patří k dokreslení té pravé vánoční atmosféry. V technických rodinách si dokonce můžou klást otázku, jestli ten Ježíšek vozí vánoční dárky traktorem nebo vlakem?

My jsme se rozhodli přivítat toho Ježíška stylově a našim dětem jsme společně namalovali obrázky s vánočními motivy. Vytvořili jsme pro ně originální trička s potiskem vánoční mašinky a vánočního traktůrku.

VÁNOČNÍ HRNEK A POLŠTÁŘ S TRAKTOREM, VLAKEM, STROMEČKEM A DÁRKY

Dejte si vánoční čajík a vychutnejte si si vánoční pohádky s naším hrnkem a polštářem s mašinkou nebo traktorem! 🙂

Co tedy pořídit?

Tohle byl docela velký výčet různých možných dárků pro menší i větší děti, které milují dopravní prostředky a stroje. Určitě existuje i spousta dalších tipů, na které jsem zapomněla.

Máte nějaký vlastní super tip na hezkou hračku, knížku, dárek nebo něco jiného? Dejte nám vědět! Budeme rádi za komentáře, můžeme se všichni vzájemně inspirovat 🙂

Klidný předvánoční čas všem!

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články