Frčí dřevěné vláčky u vás doma? A víte, kde vybírat koleje, mašinky, komponenty? A co konkrétního případně zvolit a proč? My už máme v tomto ohledu za sebou opravdu dlouhou cestu, proto se pokusím naše poznatky trochu shrnout do tohoto článku, snad bude pro vás inspirací 🙂
Kdy to vlastně všechno začalo?
U nás jsou dřevěné koleje a vláčky k nim hračkou číslo jedna už spoustu let. Ani nevím, kdy to všechno vlastně začalo poprvé. Odhaduji, že staršímu synovi bylo tenkrát něco okolo 1,5 roku, když jim úplně propadnul. Mladší syn na to plynule navázal ještě dřív. Koleje se u nás doma drží (střídavě s jinými technickými hračkami) dodnes 🙂
Rozrůstání našeho hracího centra
Nakupování kolejí a dalšího příslušenství u nás šlo tak nějak postupně, začínali jsme se základní osmičkou a pak stále něco dokupovali… Potřebovali jsme nové koleje na větší okruhy, doplňky a další komponenty. Možností je opravdu spousta.
Inspirace z katalogu zdarma
U nás to, co dokoupit, vždy ovlivnily i děti, když si něco nového vyhlédly z katalogu. To je prima způsob, jak si v klidu vybrat, co všechno mají, ale taky počítejte s tím, že možná budete nutně potřebovat všechno, takže tahle rada je na vlastní nebezpečí vaší peněženky 🙂
Za nás je super tento katalog, který můžete buď prohlédnout elektronicky nebo i zdarma objednat zaslání tištěného katalogu přímo k vám domů. My už ho čekáme ve schránce každým dnem 🙂
„Pohádky“ s dřevěnými kolejemi na Youtube
Jednou z možných cest, kde také hledat inspiraci k dřevěným kolejím, jsou videa na Youtube.
Když už se u nás vyčerpaly všechny možné pohádky o mašinkách, nastal čas na mašinková videa na Youtube 🙂 Když si do vyhledávače zadáte třeba výraz „Brio„, najde vám to spoustu videí s dřevěnými vláčky a také plno dalších souvisejících videí s vlaky. Pro děti to byla vždy i inspirace na nové možnosti hraní.
Od koho a kde nakonec nakupovat?
Značek a výrobců dřevěných kolejí je mnoho, stejně tak jako prodejen a eshopů, kde můžete vláčky a příslušenství k nim pořídit.
Značka Brio má většinou dražší věci, ale zase jsou považovány za kvalitnější. My sami máme od nich zkušenost pouze s elektrickou mašinkou na ovládání a hodnotíme jí kladně.
V Lidlu ke kolejím seženete opravdu spoustu zajímavých doplňků, máme toho odtamtud už hodně a většinou jsme se vším spokojeni.
Z Aliexpressu jsme také už párkrát nakupovali, ale vyloženě doporučit se to nedá. Vždycky je to sázka do loterie, zda nepřijde něco rozbité, jako kdysi nám.
Celkem vychvalovány bývají také dřevěné koleje z řetězců Ikea, ale za nás musím říct, že nám moc nevyhovují. Jdou do sebe strašně špatně zarážet i dospělému, natož pak dítěti. Ale třeba jsme měli jen smůlu na špatný kus.
Naší úplně první sadou (osmičkou) byly koleje od Woody a byli jsme s nimi spokojení. Taky máme doma spoustu věcí k vláčkům od značky Maxim a za nás též spokojenost. Mají na výběr spoustu zajímavých doplňků.
Co se týče kompatibility uvedených kolejí, tak vlastníme nějaké kusy od Woody, Maxim, z Lidlu, z Ikea, něco málo i z Aliexpressu a všechny koleje do sebe zapadají.
Dřevěné koleje, vláčky a příslušenství k nim se dají vybírat na mnoha místech. Můžete kouknout třeba do eshopu 4kids.cz nebo feedo.cz na jejich nabídku, mají toho na výběr opravdu spoustu.
Jaké komponenty vám nesmí chybět?
Možností různých doplňků a příslušenství k dřevěným kolejím je tolik, že není možné je vyjmenovat všechny. Zaměříme se jen na ty, které máme s našimi dětmi osobně vyzkoušené.
Přejezd
Přejezd. Pro mnohé děti jeden z nejdůležitějších komponentů, který nemůže chybět u žádných kolejí. V naší rodině je teda určitě povinný, vzhledem k tomu, že na jeden opravdový železniční přejezd koukáme přímo z okna 🙂
K dřevěným kolejím máme doma takový trochu retro přejezd, podobný tomu v lokomotivě Tomášovi 🙂 už byl několikrát lepený (když ho někdo párkrát rozšlápnul, že), ale ještě stále drží!
Hodně vychytaně ale vypadá třeba tento přejezd s blikajícími a cinkajícími závorami.
Hezké přejezdy k zakoupení seženete třeba tady.
Nádraží nebo zastávka
Nádraží nebo zastávka je důležitá součást všech dřevěných kolejí, aby měly mašinky kde zastavovat.
My máme dvě. Větší STATION je dvoupatrová, ale zase je celkem složitější na postavení okruhu a celkové propojení, aby vše správně navazovalo. Zase to ale pak dává dětem víc možností hraní a dvě mašinky na kolejích se vzájemně lépe vyhnou.
Ta jednodušší zastávka se zelenou střechou je také super, ale je pravda, že ji máme z Aliexpressu a přišla nám rozlámaná. Do této funkční podoby ji musel proměnit náš taťka. Na zakomponování do železničního okruhu je určitě jednodušší než ta výše zmíněná.
Existuje ale spousta dalších typů nádraží, která můžete k vašim dřevěným kolejím pořídit. Hezká a zajímavá nádraží můžete vybírat třeba na těchto stránkách.
Depo s točnou
Depo a k němu točna. Důležitý komponent pro parní mašinky. My máme takové skromnější, jen pro dvě lokomotivy, ale můžete si vybrat ze spousty dalších a větších, kam se lokomotiv vejde třeba hned několik a kde jsou třeba i otvírací dveře.
Na různé možnosti, jaké se dá pořídit depo, mrkněte třeba sem. Pro výběr točny koukněte třeba tady.
Mosty
Mosty dělají trať krásně zajímavou a různorodou. Jen si dejte pozor, jaké vyberete. Pro menší dítě bude lepší zvolit spíše nějaký stabilnější, nejlépe samostatně stojící, kdežto starší vláčkomil si zase naopak rád postaví třeba mosty s pilíři, které ale nebývají moc stabilní a častěji padají, což zejména malinké děti může znervózňovat.
Na nabídku různých mostů a pilířů koukněte třeba tady.
Tunel
Tunel pro mašinky je skvělým a zároveň jednoduchým doplňkem, který se dá pořídit v mnoha podobách. Může být s vodopádem, vedoucí skrz nádraží, horu nebo klasický cihlový. Koukněte se tady, co různého se dá třeba vybrat.
Výhybky
Aby byl železniční okruh hezky propojený, měl spoustu vedlejších kolejí a možností, kam můžou vlaky jezdit, budou se vám zaručeně hodit výhybky. Opět je na výběr velké množství nejrůznějších možností včetně přehazovacích výhybek.
Na standardní, třícestné nebo symetrické výhybky koukněte třeba sem.
Zarážky
Taky vaše děti milují slepé koleje? Pořádná slepá kolej ale musí mít přece i zarážku. Na takovou kolej je pak možné odstavit třeba dlouhý vlak. Zarážky seženete třeba zde.
Spojky
Takové malinké, ale hodně důležité koleje. Spojky se vám budou hodit zejména při stavbě velkého okruhu, kdy vystačíte se všemi svými kolejemi jen tak tak a na konci stavby najednou zjistíte, že to nepůjde spojit. V takové chvíli jsou spojky skvělým řešením.
Myčka na vlaky
Vlakomil neboli myčka pro vlaky – zajímavá hračka ke kolejím. Jen naše zkušenost s ní je taková, že je uvnitř trochu užší a neprojde jí tak úplně každá mašinka nebo vagon, což zejména pro malinké děti může být obtížnější. Omrknout na eshopu ji můžete například tady.
Elektrická mašinka na ovládání
Na dřevěné koleje je hodně populární (kromě klasických mašinek) také elektrická mašinka na ovládání, kterou seženete třeba od značky Brio, mívají ji ale (podstatně levněji) občas také v Lidlu. Pomocí čudlíků na mašince nebo na ovladači může dítě řídit pohyb vpřed a vzad nebo zahoukat a rozsvítit světla.
Naše zkušenost s mašinkami je taková, že někdy se čudlíkům na ovladači moc nechce (přímo na mašince naštěstí ano), často měníme baterky a při jízdě do kopce se lokomotiva trochu loudá, ale vždycky ho nakonec zdolá.
Návěstí, jeřáb, železniční opravna, garáž a další prvky
K dřevěným kolejím seženete samozřejmě i spoustu dalších věcí, které zde nezazněly. Koukněte, co vám padne do okna, případně vybírejte z katalogů nebo dejte na doporučení ostatních. Čím víc prvků, tím víc zajímavější zábavy na kolejích 🙂
Každodenní stavba okruhu jako trénink pro malé inženýry
Když bylo synovi okolo 2 let, potřebovali jsme si hrát s kolejemi denně. Protože jsme ale s mužem nechtěli večer neustále přeskakovat nějaké okruhy, něco synovi rozkopnout nebo si na něco bolestivě šlápnout, zavedli jsme pravidlo, že se každý večer koleje uklízí.
„Já si ale chci hlát s kolejemi i zítla“. Zaznělo samozřejmě.
Takže se další den ráno stavěl okruh nový, zase jiný, s novými možnostmi a my si se synem díky tomu trénovali myšlení, jak to znovu udělat, aby bylo vše opět funkčně propojené. Z našeho syna se časem stal mnohem lepší inženýr na stavbu okruhů, než my oba rodiče dohromady 🙂
A jak je to u Vás? Také u vás doma frčí dřevěné koleje a mašinky? Inspirujte nás do komentářů, třeba na našich sociálních sítích.