Dřevěné koleje a vláčky – kde brát inspiraci?

Frčí dřevěné vláčky u vás doma? A víte, kde vybírat koleje, mašinky, komponenty? A co konkrétního případně zvolit a proč? My už máme v tomto ohledu za sebou opravdu dlouhou cestu, proto se pokusím naše poznatky trochu shrnout do tohoto článku, snad bude pro vás inspirací 🙂

Kdy to vlastně všechno začalo?

U nás jsou dřevěné koleje a vláčky k nim hračkou číslo jedna už spoustu let. Ani nevím, kdy to všechno vlastně začalo poprvé. Odhaduji, že staršímu synovi bylo tenkrát něco okolo 1,5 roku, když jim úplně propadnul. Mladší syn na to plynule navázal ještě dřív. Koleje se u nás doma drží (střídavě s jinými technickými hračkami) dodnes 🙂

Rozrůstání našeho hracího centra

Nakupování kolejí a dalšího příslušenství u nás šlo tak nějak postupně, začínali jsme se základní osmičkou a pak stále něco dokupovali… Potřebovali jsme nové koleje na větší okruhy, doplňky a další komponenty. Možností je opravdu spousta.

Inspirace z katalogu zdarma

U nás to, co dokoupit, vždy ovlivnily i děti, když si něco nového vyhlédly z katalogu. To je prima způsob, jak si v klidu vybrat, co všechno mají, ale taky počítejte s tím, že možná budete nutně potřebovat všechno, takže tahle rada je na vlastní nebezpečí vaší peněženky 🙂

Za nás je super tento katalog, který můžete buď prohlédnout elektronicky nebo i zdarma objednat zaslání tištěného katalogu přímo k vám domů. My už ho čekáme ve schránce každým dnem 🙂

„Pohádky“ s dřevěnými kolejemi na Youtube

Jednou z možných cest, kde také hledat inspiraci k dřevěným kolejím, jsou videa na Youtube.

Když už se u nás vyčerpaly všechny možné pohádky o mašinkách, nastal čas na mašinková videa na Youtube 🙂 Když si do vyhledávače zadáte třeba výraz „Brio„, najde vám to spoustu videí s dřevěnými vláčky a také plno dalších souvisejících videí s vlaky. Pro děti to byla vždy i inspirace na nové možnosti hraní.

Od koho a kde nakonec nakupovat?

Značek a výrobců dřevěných kolejí je mnoho, stejně tak jako prodejen a eshopů, kde můžete vláčky a příslušenství k nim pořídit.

Značka Brio má většinou dražší věci, ale zase jsou považovány za kvalitnější. My sami máme od nich zkušenost pouze s elektrickou mašinkou na ovládání a hodnotíme jí kladně.

V Lidlu ke kolejím seženete opravdu spoustu zajímavých doplňků, máme toho odtamtud už hodně a většinou jsme se vším spokojeni.

Z Aliexpressu jsme také už párkrát nakupovali, ale vyloženě doporučit se to nedá. Vždycky je to sázka do loterie, zda nepřijde něco rozbité, jako kdysi nám.

Celkem vychvalovány bývají také dřevěné koleje z řetězců Ikea, ale za nás musím říct, že nám moc nevyhovují. Jdou do sebe strašně špatně zarážet i dospělému, natož pak dítěti. Ale třeba jsme měli jen smůlu na špatný kus.

Naší úplně první sadou (osmičkou) byly koleje od Woody a byli jsme s nimi spokojení. Taky máme doma spoustu věcí k vláčkům od značky Maxim a za nás též spokojenost. Mají na výběr spoustu zajímavých doplňků.

Co se týče kompatibility uvedených kolejí, tak vlastníme nějaké kusy od Woody, Maxim, z Lidlu, z Ikea, něco málo i z Aliexpressu a všechny koleje do sebe zapadají.

Dřevěné koleje, vláčky a příslušenství k nim se dají vybírat na mnoha místech. Můžete kouknout třeba do eshopu 4kids.cz nebo feedo.cz na jejich nabídku, mají toho na výběr opravdu spoustu.

Jaké komponenty vám nesmí chybět?

Možností různých doplňků a příslušenství k dřevěným kolejím je tolik, že není možné je vyjmenovat všechny. Zaměříme se jen na ty, které máme s našimi dětmi osobně vyzkoušené.

Přejezd

Přejezd. Pro mnohé děti jeden z nejdůležitějších komponentů, který nemůže chybět u žádných kolejí. V naší rodině je teda určitě povinný, vzhledem k tomu, že na jeden opravdový železniční přejezd koukáme přímo z okna 🙂

K dřevěným kolejím máme doma takový trochu retro přejezd, podobný tomu v lokomotivě Tomášovi 🙂 už byl několikrát lepený (když ho někdo párkrát rozšlápnul, že), ale ještě stále drží!

Hodně vychytaně ale vypadá třeba tento přejezd s blikajícími a cinkajícími závorami.

Hezké přejezdy k zakoupení seženete třeba tady.

Nádraží nebo zastávka

Nádraží nebo zastávka je důležitá součást všech dřevěných kolejí, aby měly mašinky kde zastavovat.

My máme dvě. Větší STATION je dvoupatrová, ale zase je celkem složitější na postavení okruhu a celkové propojení, aby vše správně navazovalo. Zase to ale pak dává dětem víc možností hraní a dvě mašinky na kolejích se vzájemně lépe vyhnou.

Ta jednodušší zastávka se zelenou střechou je také super, ale je pravda, že ji máme z Aliexpressu a přišla nám rozlámaná. Do této funkční podoby ji musel proměnit náš taťka. Na zakomponování do železničního okruhu je určitě jednodušší než ta výše zmíněná.

Existuje ale spousta dalších typů nádraží, která můžete k vašim dřevěným kolejím pořídit. Hezká a zajímavá nádraží můžete vybírat třeba na těchto stránkách.

Depo s točnou

Depo a k němu točna. Důležitý komponent pro parní mašinky. My máme takové skromnější, jen pro dvě lokomotivy, ale můžete si vybrat ze spousty dalších a větších, kam se lokomotiv vejde třeba hned několik a kde jsou třeba i otvírací dveře.

Na různé možnosti, jaké se dá pořídit depo, mrkněte třeba sem. Pro výběr točny koukněte třeba tady.

Mosty

Mosty dělají trať krásně zajímavou a různorodou. Jen si dejte pozor, jaké vyberete. Pro menší dítě bude lepší zvolit spíše nějaký stabilnější, nejlépe samostatně stojící, kdežto starší vláčkomil si zase naopak rád postaví třeba mosty s pilíři, které ale nebývají moc stabilní a častěji padají, což zejména malinké děti může znervózňovat.

Na nabídku různých mostů a pilířů koukněte třeba tady.

Tunel

Tunel pro mašinky je skvělým a zároveň jednoduchým doplňkem, který se dá pořídit v mnoha podobách. Může být s vodopádem, vedoucí skrz nádraží, horu nebo klasický cihlový. Koukněte se tady, co různého se dá třeba vybrat.

Výhybky

Aby byl železniční okruh hezky propojený, měl spoustu vedlejších kolejí a možností, kam můžou vlaky jezdit, budou se vám zaručeně hodit výhybky. Opět je na výběr velké množství nejrůznějších možností včetně přehazovacích výhybek.

Na standardní, třícestné nebo symetrické výhybky koukněte třeba sem.

Zarážky

Taky vaše děti milují slepé koleje? Pořádná slepá kolej ale musí mít přece i zarážku. Na takovou kolej je pak možné odstavit třeba dlouhý vlak. Zarážky seženete třeba zde.

Spojky

Takové malinké, ale hodně důležité koleje. Spojky se vám budou hodit zejména při stavbě velkého okruhu, kdy vystačíte se všemi svými kolejemi jen tak tak a na konci stavby najednou zjistíte, že to nepůjde spojit. V takové chvíli jsou spojky skvělým řešením.

Myčka na vlaky

Vlakomil neboli myčka pro vlaky – zajímavá hračka ke kolejím. Jen naše zkušenost s ní je taková, že je uvnitř trochu užší a neprojde jí tak úplně každá mašinka nebo vagon, což zejména pro malinké děti může být obtížnější. Omrknout na eshopu ji můžete například tady.

Elektrická mašinka na ovládání

Na dřevěné koleje je hodně populární (kromě klasických mašinek) také elektrická mašinka na ovládání, kterou seženete třeba od značky Brio, mívají ji ale (podstatně levněji) občas také v Lidlu. Pomocí čudlíků na mašince nebo na ovladači může dítě řídit pohyb vpřed a vzad nebo zahoukat a rozsvítit světla.

Naše zkušenost s mašinkami je taková, že někdy se čudlíkům na ovladači moc nechce (přímo na mašince naštěstí ano), často měníme baterky a při jízdě do kopce se lokomotiva trochu loudá, ale vždycky ho nakonec zdolá.

Návěstí, jeřáb, železniční opravna, garáž a další prvky

K dřevěným kolejím seženete samozřejmě i spoustu dalších věcí, které zde nezazněly. Koukněte, co vám padne do okna, případně vybírejte z katalogů nebo dejte na doporučení ostatních. Čím víc prvků, tím víc zajímavější zábavy na kolejích 🙂

Každodenní stavba okruhu jako trénink pro malé inženýry

Když bylo synovi okolo 2 let, potřebovali jsme si hrát s kolejemi denně. Protože jsme ale s mužem nechtěli večer neustále přeskakovat nějaké okruhy, něco synovi rozkopnout nebo si na něco bolestivě šlápnout, zavedli jsme pravidlo, že se každý večer koleje uklízí.

„Já si ale chci hlát s kolejemi i zítla“. Zaznělo samozřejmě.

Takže se další den ráno stavěl okruh nový, zase jiný, s novými možnostmi a my si se synem díky tomu trénovali myšlení, jak to znovu udělat, aby bylo vše opět funkčně propojené. Z našeho syna se časem stal mnohem lepší inženýr na stavbu okruhů, než my oba rodiče dohromady 🙂

A jak je to u Vás? Také u vás doma frčí dřevěné koleje a mašinky? Inspirujte nás do komentářů, třeba na našich sociálních sítích.

Také Vaše děti milují vláčky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Hrníček nebo polštář s vlakem

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Tip navíc: Vyzkoušejte si nejdříve Hravou grafomotoriku ZDARMA

Chcete si nejdříve práci s našimi Hravými stroji vyzkoušet? Rádi byste svoje děti zabavili smysluplnými pracovními listy, které je budou rozvíjet? Stáhněte svému dítku ZDARMA malou ochutnávku z našeho pracovního sešitu – 6 grafomotorických cvičení s dopravními prostředky – najdete tady.

A když po splnění všech cvičení budete potřebovat doma procvičovat ještě víc, pořiďte svému dítku náš pracovní sešit, kde je dalších 45 cvičení plných vlaků, traktorů i aut!

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička, hrnky a polštáře s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články