Vláčky kam se podíváš

Vláčky u nás patří společně s Brudery k nejoblíbenějším hračkám. Každou chvíli se u nás buď staví koleje nejrůznějšího druhu (dřevěné, lego duplo, lego malé, plastové koleje nejrůznějších značek, modelová železnice taťky..) a když se zrovna nestaví koleje a nejezdí s vlaky, tak se sleduje dění na „našem“ přejezdu 🙂 Tam je totiž pořád na co koukat….

Několik druhů kolejí

Dřevěné koleje

Nejčastěji stavíme dřevěné koleje, jsou totiž velmi variabilní a je možné postavit velké okruhy s mnoha výhybkami i dalšími součástmi jako je například nádraží, depo, točna, tunel, most, myčka a další… Někdy je na to doma potřeba opravdu hodně místa 🙂

Stavění kolejí je i skvělou příležitostí pro rozvíjení myšlení dítěte.

K dřevěným kolejím se dají pořídit další krásné dřevěné hračky jako třeba garáž pro auta, letiště, dřevěná silnice a další…

Na dřevěné koleje je hodně populární také mašinka na ovládání, kterou seženete třeba od značky Brio, mívají ji ale (podstatně levněji) občas také v Lidlu, kde se dá k dřevěné vláčkodráze pořídit plno dalších a celkem kvalitních doplňků za příjemné ceny. Některé doplňky (třeba náhradní spojovací koleje, mašinky atd.) se dají sehnat třeba i na Aliexpressu.

Lego vlaky

Lego Duplo

Lego je skvěle variabilní hračkou pro děti už od útlého věku.

Pro ty nejmenší se dá vybrat spousta hraček od Lego Duplo, my máme třeba Vláček s čísly, kde můžou děti sami dostavovat kostky podle libosti i Parní vláček na baterie, který jezdí sám a pro mrňouse má opravdu jednoduché ovládání. Děti ho také mohou ovládat přes nainstalovanou aplikaci v mobilu, postavit mu do kolejí interaktivní kostky, na které když vláček najede, tak houká, zastavuje atd…

I k Lego Duplo kolejím se dají dokupovat další součásti jako třeba mosty, další koleje nebo výhybky pro vytvoření většího okruhu atd. Je to už trochu dražší záležitost než třeba dřevěná vláčkodráha, ale vlaků není nikdy dost 🙂

Lego vlaky pro větší děti (z malého lega)

Pro větší děti existují zase vlaky od Lego City – v nabídce mají jak osobní tak nákladní vlak, jejich pořizovací cena je už opravdu celkem vysoká, ale pokud máte doma opravdové nadšence, třeba se jako rodina složíte. Nebo se můžete porozhlédnout, jestli je třeba nemají k dispozici v rámci nějakého dětského technologického kroužku.

Nebo to třeba vychytáte stejně jako my. Náš syn dlouho toužil po vlaku s kolejemi z malého lega, ale vzhledem k ceně jsme to zavrhli. Pak se před Vánocemi objevila nabídka v Lidlu na podobný set za podstatně (pro nás) přijatelnější cenu. Radost z ní byla veliká. Komponenty jako doplňkové koleje nebo vagón jsme dokonce zkusili objednat z Aliexpresu. Ale samozřejmě nepopírám, že lego je prostě lego, tam je to provedení a výsledná kvalita prostě nejlepší, o tom žádná.

Další vláčkodráhy

Všude možně seženete další množství plastových vláčkodráh s lokomotivami na baterky, většinou obsahují ale jen jednoduchý okruh do kolečka nebo maximálně s jednou výhybkou. Většinou zdaleka nenabízí takovou variabilitu jako třeba dřevěné koleje, ale děti je kupodivu také milují.

Tady je ale potřeba dát si pozor na kvalitu, bývají často k sehnání za dobré peníze, ale brzy se třeba ulamují části kolejí nebo mašinka nechce jezdit, případně zase pádí po kolejích tak rychle, že z nich vyjíždí apod… Neříkám, že jsou takové všechny, určitě se najde i plno kvalitních.

Modelová železnice

Tak tohle je už opravdu nadstavba pro opravdové fajnšmekry 🙂 je jasné, že z hlediska místa, ceny a určitě i času na vytvoření si modelovou železnici nemůže doma dovolit každý. Je to opravdový koníček, ale třeba i vy máte ve svém okolí nadšence, který vám rád představí svoje kolejiště. Nebo si budete s dětmi budovat svoje vlastní, i když je to velká investice.

Pokud ne, vyplatí se sledovat různé výstavní akce modelářů (fungují i v rámci některých DDM kroužků) nebo navštívit stálé výstavy (Modelové Království ve Žďáru nad Sázavou, Království železnic v Praze, Výstava vláčků v Jindřichově Hradci, pravidelné výstavy modelářů v Pečkách…)

U nás doma modelovou železnici zatím spolehlivě simulují právě dřevěné koleje. Než přijde řada, ale hlavně místo, na vlastní modelovou železnici 🙂

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články