Chlumecká zahradní železnice Malá Albula

Kraj: Královéhradecký, Okres: Hradec Králové

V Chlumci nad Cidlinou, nedaleko zámku Karlova Koruna, se na zahradě rodinného domu nachází nádherná zahradní železnice vybudovaná podle modelu Rhétské dráhy ve Švýcarsku.

Albulabahn, jedna z nejatraktivnějších tratí RhB, je zapsaná i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Malá Albula (Kleine Albula), jak se zahradní železnice v Chlumci nad Cidlinou nazývá, znázorňuje její dvanáctikilometrový úsek od výhybny Muot přes vrcholovou stanici Preda až do stanice Spinas.

Celá železnice je krásná nejen svými viadukty, ale i zasazením do krajiny, která má kopírovat horský terén. Na první pohled není tato železnice z ulice ani vidět, protože se nachází v bujné zeleni stromů (především smrků), díky kterým je zde i v horkém letním dni příjemný stín.

V areálu se nachází infocentrum, což je dřevěný domek, kde vám prodají vstupenky. My jsme k nim dostali i spoustu prospektů o Rhétské dráze. Uvnitř domku mají lokomotivy a vagony svoje depo.

Je tady také malé občerstvení, kde je možné zakoupit dětem nanuk, sobě kávu, kofolu nebo nějakou dobrotu.

Pokud potřebujete přijet s kočárkem, počítejte s tím, že samotná železnice je vybudovaná ve svahu, okolo kterého vedou úzké cestičky, tudíž přímo okolo kolejí s kočárkem neprojedete. I tak je ale možné se s ním sem dostat, a to když na vstupní zahradě nezahnete do bujné zeleně přímo k železnici, ale obejdete to kousíček dál směrem nahoru, projdete zezadu okolo zmíněného infocentra až k občerstvení, kde se můžete pohodlně usadit na lavičku a pozorovat vláčky a (své) pobíhající děti.

Provoz na železnici řídil pan majitel společně se svým synem, zároveň zastával i roli průvodce. Dozvíte se od něj spoustu informací o Rhétské dráze. Je na první pohled znát, že je to jeho velký koníček.

Po trati se střídavě pohybovaly tři lokomotivy, které vozily jak osobní vagóny, v nichž byli skrz okna vidět dokonce i cestující, tak i vagóny nákladní. Děti bavilo sledovat, která mašinka bude zrovna vyjíždět, snažily se odhadnout, jakou se vydá trasou a běhali za ní okolo celého kolejiště stále dokola.

Pokud byste chtěli výlet s něčím spojit, přibližně 20 minut od železnice je rodinný zoopark Stěžery, kde si přijdou na své zase všichni milovníci zvířátek 🙂 Máte tak krásně vystaráno na pořádný výlet.

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články