fbpx

Chlumecká zahradní železnice – Malá Albula

Kraj: Královéhradecký, Okres: Hradec Králové

V Chlumci nad Cidlinou, poblíž zámku Karlova Koruna, se na zahradě jednoho rodinného domu nachází krásná zahradní železnice vybudovaná podle modelu Rhétské dráhy ve Švýcarsku, která udělá radost všem malým i velkým milovníkům vláčků.

Albulabahn, jedna z nejatraktivnějších tratí RhB, je zapsaná i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Malá Albula (Kleine Albula), jak se zahradní železnice v Chlumci nazývá, znázorňuje její dvanáctikilometrový úsek od výhybny Muot přes vrcholovou stanici Preda do stanice Spinas.

Celá železnice je malebná nejen svými viadukty, ale i zasazením do krajiny, která má kopírovat horský terén. Na první pohled není z ulice ani vidět, protože se nachází v bujné zeleni stromů, především smrků, díky kterým je zde i v horku příjemný stín.

V areálu se nachází „infocentrum“ – dřevěný domek, kde vám prodají vstupenky, my jsme k nim dostali i spoustu prospektů o Rhétské dráze. Uvnitř mají lokomotivy a vagony svoje depo.

Je tady také malé občerstvení, kde je možné zakoupit dětem nanuka, sobě kávu, kofolu nebo štrúdl.

Pokud potřebujete přijet s kočárkem, je dobré počítat s tím, že samotná železnice je vybudovaná v podstatě ve svahu, okolo kterého vedou úzké cestičky, přímo okolo kolejí s kočárkem tudíž neprojedete. Je ale možné se s ním sem dostat, a to když na vstupní zahradě nezahnete do bujné zeleně přímo k železnici, ale obejdete to kousíček dál směrem nahoru, projdete zezadu okolo „infocentra“ až k občerstvení, kde se můžete pohodlně usadit na lavičku a pozorovat vláčky a pobíhající děti.

Provoz na železnici řídil pan majitel společně se svým synem, zároveň zastával i roli průvodce. Dozvíte se od něj plno informací o Rhétské dráze, je vidět, že je to jeho velký koníček.

Po trati se střídavě pohybovaly tři různé lokomotivy, které vozily osobní vagóny, v nichž byli skrz okna vidět cestující, i vagóny nákladní. Děti bavilo sledovat, která mašinka bude zrovna vyjíždět, snažili se odhadnout, jakou se vydá trasou a běhali za ní okolo celého kolejiště pořád dokola. Je to tedy výlet částečně i s pohybem 🙂

Provozní dny a další informace naleznete na jejich stránkách:

https://www.malaalbula.cz/rubriky/provozni-dny-2020

Chlumeckou zahradní železnici najdete zde:

https://mapy.cz/zakladni?x=15.4494750&y=50.1561760&z=17&source=base&id=1978184

Pokud byste chtěli výlet s něčím spojit, přibližně 20 minut odsud je rodinný zoopark Stěžery, kde si přijdou na své zase všichni milovníci zvířátek 🙂

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů