Zahradní železnice Vracov

Kraj: Jihomoravský, Okres: Hodonín

Jedním z krásných výletů, které jsme při naší návštěvě Jihomoravského kraje podnikli, byla elektrifikovaná úzkorozchodná zahradní železnice ve Vracově na Hodonínsku.

Úžasná zahradní železnice

Úplně poprvé jsme zde byli už v roce 2016, kdy nám její návštěvu tehdy doporučili místní. Dokonce jsme kvůli tomu odložili náš odjezd domů, protože jsme tušili, že to bude zážitek, který bude stát za to.

Když jsme minulý rok byli na dovolené v okolí Uherského Hradiště, jedním z důležitých výletních bodů, který jsme nechtěli vynechat, byla právě zahradní železnice ve Vracově.

Železniční okruh jako ve skutečnosti

Jedná se o areál na soukromém pozemku, kde skupina nadšenců vystavěla nádherný železniční okruh včetně dvou nádraží s nástupištěm, výhybek, železničního přejezdu, návěstidla a dalších detailů. Na nádraží je přítomen výpravčí, který má na sobě uniformu.

Lokomotivy

Jezdí zde tři typy lokomotiv, lépe řečeno jejich věrných nádherně zhotovených replik – oproti skutečné železnici dosahuje ta ve Vracově zhruba třetinových rozměrů. Jedná se o lokomotivu ESO, Ponorku a o motoráček Skleník. Motoráček je malý a bývá dost zaplněný, na ten se nám čekat nechtělo, ostatní dva vlaky jsme ale vyzkoušeli několikrát.

Vstupné

U hlavního vstupu zaplatíte příspěvek na provoz (v době naší návštěvy bylo doporučeno 50 Kč na osobu, ale je možné, že aktuálně bude cena už jiná) a pak se můžete vozit vlaky z Hlavního nádraží na nádraží Záboří, kde můžete buď přestoupit na motoráček nebo jet zpět na Hlavní nádraží, případně vystoupit a jít si s dětmi zařádit na další atrakce.

Další vyžití v areálu

V celém areálu je pro děti spousta vyžití, mohou si například zaskákat na trampolíně, skákacím hradu nebo se u stanice Záboří stavit pohrát na hřišti, pískovišti či povozit na kolotoči. Pro horké letní dny jsou zde i rozprašovače, které příjemně osvěží. Mají tu i drobné občerstvení jako párky v rohlíku, limonádu a další.

Odjezdy vlaků

Vlaky odjíždí z nádraží každých pár minut, nikde dlouho nečekáte a všichni cestující se po zastavení vystřídají, aby mohli jet zase další a pokud chcete jet znovu, počkáte si jen na nástupišti na další vlak.

Kde zaparkovat

Důležitým bodem, který je potřeba zmínit a který si hlídají i provozovatelé, je parkování. Areál se totiž nachází v ulici mezi rodinnými domy a přestože má i svoje celkem obstojně velké parkoviště, tak vzhledem k tomu, jak je toto místo oblíbené a jak sem jezdí velké množství návštěvníků, bývá parkoviště dost zaplněné a ne vždy najdete volné místo. S touto situací se zde ale počítá a na jejich stránkách jsou konkrétní instrukce, kde jinde parkovat lze a kde nelze.

Organizace parkování je řízena sborem dobrovolných hasičů. My jsme zde poprvé byli hned od začátku otevírací doby, tak jsme místo na parkovišti u areálu v pohodě našli, podruhé nám to ale kvůli spánku mladšího syna nevyšlo, přijeli jsme později a na parkovišti už místo nebylo. Manžel nás vyložil poblíž areálu a jel podle instrukcí přeparkovat a pak za námi ten kousek došel.

Otevírací doba

Jak už bylo zmíněno, železnice je soukromá a je otevřena pouze v předem stanovené termíny, což bývá o nedělích, proto vždy před každou návštěvou doporučuji sledovat jejich stránky s informacemi o aktuálních provozních dnech.

Jelikož se jedná opravdu o krásný zážitkový areál s poměrně lidovými cenami, asi není překvapením, že zde bylo celkem velké množství návštěvníků.

Zahradní železnice ve Vracově je skvělým tipem na výlet pro všechny malé i velké milovníky vláčků. Pokud doma milujete vláčky, určitě ji vyzkoušejte!

Kdy jsme naposledy železnici navštívili: srpen 2019

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články