Co dělat v lese s dětmi? 17 tipů na aktivity s dětmi (nejen těmi technickými) v lese

Chodíte rádi často na procházky do lesa, kde je krásná příroda a klid, ale vaše děti už to tak trochu omrzelo? Říkáte si, co ještě jen vymyslet, aby ta procházka v lese nebyla pro děti pořád tak stejná a nudná?

My jsme na tom byli podobně, ale nakonec jsme to zvládli vyřešit. Potřebovali jsme pro naše dva kluky vymyslet, jakými novými podněty je do lesa nalákat a hlavně jak je udržet venku, na čerstvém vzduchu a v přírodě. Přinášíme tipy, jak ozvláštnit procházku v lese s dětmi (a ne jen těmi technicky zaměřenými, jako jsou ty naše).

1. Pořádně prozkoumejte okolí
Tak za prvé se hodí začít průzkumem okolí, samozřejmě za předpokladu, že si vyberete (stejně jako my) vámi doposud neprobádaný les. My jsme si zvolili les, který je dál od města i vesnice a dá se k němu dojet jen autem nebo na kole, pro pěší je to daleko.
Průzkum okolí na nějakou dobu vystačí. Ideální je najít les, který je rozlehlý a skrývá spoustu lesních cestiček k prozkoumání. Za pár dnů jsme objevili krmelec, posedy, rybník, klády…Spoustu jarních kytiček a zvířat (jen tu veverku a lišku, jak pořád chtěl najít náš nejmladší člen týmu, jsme teda neobjevili).

2. Úkolovka
Když už znáte dobře okolí, tak můžete dopředu trochu promyslet, kde by to bylo vhodné na jaké aktivity. My jsme využili inspirace z DDM a v lese jsme si splnili nějaké venkovní úkolovky.

Ze šišek jsme udělali srdíčko

– házeli jsme šiškou na cíl (strom)

přeskakovali jsme 10 x klacek nebo rozmístili dráhu z klacků na přeskakování

– nasbírali jsme v lese větvičky do kytice do vázy, ty jsme si pak doma společně nabarvili barvičkami a ozdobili mašlemi, abychom měli doma nějakou jarní výzdobu

– namalovali jsme klackem na lesní pískovou cestu sluníčko (nebo cokoliv jiného co chcete)

3. Bez strojů to u nás nejde – Bugyna na ovládání
Jednou z hodně oblíbených věcí je u nás Bugyna na ovládání na ven. Více o ní v článku tady. Samozřejmě to netrvalo dlouho a Kubík přišel s tím, že by chtěl do lesa vzít i svoji Bugynu. Potřeboval si přece vyzkoušet terény

4. Auta na provázku
Protože jsme dali Bugyně na terénech pořádně na frak, tak jsme jí, téměř po dvou letech, zavařili tak, že nám úplně přestala fungovat. Umíte si asi představit to zklamání. Takže bylo potřeba hledat jinou dopravní zábavu, než nám ji zase opraví. Naštěstí nám svitlo, popadli jsme doma dvě vhodná auta, která se nejčastěji dávají na písek, zavázali jim za čumák provázek a už se jelo. Kubík ale potřeboval s náklaďákem jezdit pořádný rally přes kořeny a tak, žádný klidný tahání (není přece mrňous), takže už to brzy okoukal i menší Fíďa a měli jsme z procházky téměř Truck trial. Tahle varianta se nás teda drží průběžně pořád.

5. Chození po kládách
Když jsme v lese narazili na nějaké klády nebo spadlý strom, tak jsme si hned vzpomněli na hodiny atletiky a přešli po něm jako po lávce nebo je přeskakovali. Kubík ji samozřejmě zkoušel i přejet náklaďákem.

6. Hledání posedu
Posed to je taková věc, která se stala vyloženě hnacím motorem každé naší lesní výpravy. Když už se klukům moc nechtělo jít dál nebo se dohadovali, kdo z nich bude mít to auto s gumovými koly, který na terénu jezdí o dost líp než Tatra, rychle jsme převedli pozornost a nalákali je na hledání posedu. A už byla zase nová energie na další kus cesty. Pokud jsme našli i dostatečně technicky bezpečný exemplář, tak jsme ho museli i zdolat 🙂

7. Lezení na pařezy
Tak to už je taková klasika, hups na pařez a sýr!

8. Pozorování brouků a mravenců
To se zase líbí tomu nejmladšímu členovi výpravy. Taky mu to na chvilku vystačí.

9. Poznávání jarních kytiček
Tady jsem se samozřejmě jako rodič lehce zastyděla, kolik jsem toho z tý školy zapomněla. No něco si pamatuju, takovou tu klasiku jako pampeliška, sedmikráska nebo sasanka, ale u toho zbytku teda ještě že existuje internet, aby se ten zbytek dal dohledat 🙂

10. Lodičky z kůry stromů
Tak to je zase nápad našeho taťky. Podle pořekadla „Každý muž má svůj nůž“ nosí náš taťka u sebe i multifunkční McGyverovský nožík, se kterým se teda většinou počítá spíš na ořezávání hub, ale tady se hodil na vyřezávání lodiček z kůry, které se v lese válí všude plno. Doma jsme jim ještě přidělali plachtu a pak je zkoušeli pouštět ve vaně nebo v misce. Moc nám teda nejezdili, to by asi chtělo ještě vylepšit.

11. Stavění domečku pro zvířátka
Když už všechno výše uvedené omrzelo, tak jsme museli přijít zase s něčím novým. Vzpomněla jsem si na známé stavění domečků pro zvířátka, což se ujalo více u staršího syna, ale aspoň to na chvíli zase oživilo procházku a zabavilo.

12. Stavění domečku z klacků pro naše děti
Další level po stavění domečku pro zvířátka je stavění domečku z klacků pro naše děti. Chtěli jsme jim postavit takový lesní bunkr, zjistili jsme ale, že to není žádná jednoduchá záležitost a že to dá docela dost času a promyšlené strategie. Tak jsme se nakonec zmohli alespoň na takovou zjednodušenou variantu. A jestli nespadnul, tak tam stojí dodnes 🙂

13. Ulomená větev s jehličím- zametací vůz a čištění silnice
Moji kluci prostě vidí dopravní prostředky všude. Takové popadané větve na lesní cestě, které na sobě mají ještě jehličí, jsou ideálním zametacím vozem a čističem silnice (=lesní cesty) v jednom 🙂

14. Úkolovaná – obměna stopované
Když už začalo být všechno okoukané, začala jsem horečnatě přemýšlet, čím děti zabavit v lese dál. Tak jsme nakonec vyzkoušeli takovou jednoduchou obměnu stopované. Jednak proto, že to mladšího Filípka moc nebavilo, druhak proto, že nás na stopovanou bylo málo a nechtěli jsme se rozdělovat a taky nebylo tolik času.

Popadla jsem tedy pár klacíků a udělala z nich šipku, napsala na papír (už připravený z domu) třeba počet kroků k nějakému cíli a tam jsem zadala úkol (doskákat zpátky jako čáp/ udělat 5 dřepů/ zazpívat písničku/ říct tři jarní květiny… atd.). Za dalších pár metrů zase znovu. Kubíkovi se to zalíbilo a nakonec jsme se v úkolování střídali a zadávali jsme jejich plnění jeden druhému.

15. Malování větví do písku na cestě
Když už jsme nevěděli coby, malovali jsme větví do písku na cestě nebo jsme výše zmíněnými auty na provázku „malovali“ do písku stopy a silnici.

16. Jízdní kolo v lese
Jízda na kole nebo odrážedle lesem je další super možnost, jak dětem lesní procházku trochu ozvláštnit a má to tu výhodu, že děti ujdou větší kus cesty, než kdyby šli jen pěšky.

17. Jízda po rozbahněných terénech a kalužemi
Tak pokud na to máte nervy a ideálně i holínky, pak teda ještě jednou nervy, nervy a zase nervy…:-) tak je to fakt super zábava. Kubík byl natěšený, jak si vyzkouší terény, po blátem vyjeté cestě auta zajímavě skáčou a když můžou projet kaluží, to je teprve ta pravá paráda! Největší zábava je to ale pro maminku – uhlídat, aby kaluží neprojeli i děti.

Tak to bylo shrnutí našich tipů na ozvláštnění lesních procházek s dětmi. Ještě jsem měla v záloze hledání pokladu, něco jako Geocatching, ale zatím jsme to nezkoušeli.

Určitě by se toho dalo vymyslet i víc a ráda se nechám inspirovat i vašimi tipy 🙂

Ať si lesní procházky všichni maximálně užijete!

Udělejte radost dárkem z našeho eshopu:

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Tip navíc: Vyzkoušejte si nejdříve Hravou grafomotoriku ZDARMA

Chcete si nejdříve práci s našimi Hravými stroji vyzkoušet? Rádi byste svoje děti zabavili smysluplnými pracovními listy, které je budou rozvíjet? Stáhněte svému dítku ZDARMA malou ochutnávku z našeho pracovního sešitu – 6 grafomotorických cvičení s dopravními prostředky – najdete tady.

A když po splnění všech cvičení budete potřebovat doma procvičovat ještě víc, pořiďte svému dítku náš pracovní sešit, kde je dalších 45 cvičení plných vlaků, traktorů i aut!

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články