Obrázkové čtení

Obrázkové čtení : Na ulici / Malé hrátky se zvířátky

Ladislava Horová, GRADA, 2011, ilustrace Petra Řezníčková

Super knížka pro první čtení

Máte doma prvňáčka, který se začíná učit číst a chcete ho v tom podpořit? A společně číst před spaním nějakou knížku?

Pak je obrázkové čtení super tip pro Vás. Za nás je ideálním prvním čtením pro všechny prvňáčky nebo děti, které se čtením teprve začínají.

Od genetické metody k obrázkovému čtení

Když jsme se synem na podzim začínali s písmenky a pomalu se dostávali ke čtení, hledala jsem, jakou knížku bychom si na společné chvilky čtení pořídili. Zkusili jsme nejdříve knihu z edice První čtení, to nic není a genetickou metodu, ale dlouho jsme u ní nevydrželi. Synovi se špatně četla, byla málo přehledná a věty mu moc nedávaly smysl. Tak jsem hledala něco vhodnějšího.

Hledání vhodné knížky

Protože byl syn v té době čerstvý prvňáček a znal zatím jen velká tiskací písmena, ale malá ne, hledali jsme knížku, ve které by byla jen velká písmena, aby to mohl číst. Což jsme zjistili, že není úplně jednoduché najít, protože spousta knih je psána právě písmeny malými.

Nakonec mi do oka padlo právě toto Obrázkové čtení. Dokonce se nám podařilo najít vydání, ve kterém je částečně i tématika dopravních prostředků – dopravní značky, takže pro nás ideální 🙂

Ne všechny knihy udělané jako obrázkové čtení však mají velká písmena – je potřeba pořádně hledat a knihu si prolistovat.

Velká písmena jsou pro začátek ideální

Když dítě zná ze začátku jen velká tiskací písmena, je důležité, aby se v knize nacházela jen tato, která dokáže přečíst. Jenže u textu, který je psaný velkými tiskacími písmeny, se někdy může stát, že písmenka jsou nahuštěná moc blízko u sebe a celá stránka se tak stane jen velmi těžko přehledná a čitelná. S tím jsme právě měli problém u knížek s genetickou metodou. V téhle knížce to byl ale pravý opak – bylo zde písmo dostatečně odděleno a navíc tomu pomohly i obrázky přímo v textu, které dodaly příběhu větší šťavnatost.

Obsah knihy

Měli jsme doma knihy Na ulici a Malé hrátky se zvířátky.

V Obrázkovém čtení Na ulici najdete několik kapitol, kdy každá pojednává vždy o jedné konkrétní značce a její délka je jedna dvoustránka. Je tady třeba povídání o značce Železniční přejezd, Kruhový objezd nebo Obytná zóna. Celou knížkou vás provází jedna rodinka s dvěma malými dětmi. Mezi kapitolami je vložené i něco navíc, jako třeba hledání rozdílů, dopravní básničky nebo dopravní hra.

Obrázkové čtení Malé hrátky se zvířátky je kniha zaměřená na zvířata. Najdete tady jak krátké příběhy o zvířátkách, tak i hádanky nebo básničky.

Dostupnost

Knížky jsme si vypůjčili z knihovny, ale kdybyste si chtěli domů pořídit vlastní exemplář, tak je nejlepší podívat se přímo na stránky nakladatelství GRADA.

Konkrétní popsané tituly, které jsme přečetli my, mají dostupné už jen v pdf verzi, ale zase je jejich cena nižší – 133 Kč.

Obrázkové čtení: Na ulici najdete tady.

Obrázkové čtení: Malé hrátky se zvířátky vybírejte tady.

Pokud byste si pořídili raději tištěný titul, pak můžete vybírat z nejnověji vydaných knih Obrázkového čtení. Velkou výhodou je, že všechny knížky se dají na stránkách prolistovat.

Moc zajímavě vypadá třeba tištěná kniha Obrázkové čtení: Nejznámější lidové pohádky, kde si společně s dětmi přečtete pohádky O perníkové chaloupce, O červené Karkulce, O veliké řepě a další.

Skvěle vypadá i knížka Obrázkové čtení: Nejznámější lidové písničky, kde jsou známé písně jako Holka modrooká, Kočka leze dírou, Pásla ovečky a další.

Tip na další krásné obrázkové čtení

Další krásnou knížkou s obrázkovým čtením, kterou jsme dočetli a kterou moc doporučujeme, je edice knížek o Pejskovi Tomovi. Je psaná z pohledu psa, je veselá, přesto milá i vtipná.

Jsou zde ale malá tiskací písmena, proto je lepší ji zvolit až později, když je má dítě už osvojená.

Knížku seženete třeba v knihkupectví Dobrovský: Pejsek Tom a jak to začalo (Petr Šulc, nakladatelství Pierot). Pokud se Vám knížky o Pejskovi Tomovi zalíbí stejně jako nám, můžete si pořídit i další díly: Pejsek Tom a jeho trampoty, Pejsek Tom na prázdninách. Jejich cena je příznivá a pohybuje se okolo 80 Kč.

Výhoda obrázkového čtení a zhodnocení

Při společném trénování čtenářských dovedností jsme zjistili, jakou má pro první čtenáře obrázkové čtení velkou výhodu – díky obrázku si může dítě chvilku vydechnout od čtení, což prvňáčkům hodně pomůže – mají čas nabrat sílu do dalších písmenek 🙂

Za nás je tedy obrázkové čtení ideální volbou pro začínajícího čtenáře.

Jaké máte oblíbené knížky pro první čtení vy?

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články