fbpx

Modelové kolejiště a expozice JHMD – Jindřichův Hradec

Kraj: Jihočeský, Okres: Jindřichův Hradec

Pokud se budete někdy pohybovat v Jindřichově Hradci a budete potřebovat zabavit svého malého vláčkomila na chvíli někde ve vnitřních prostorách, můžete zavítat na prohlídku modelového kolejiště, které se nachází ve Staré Radnici v Jindřichově Hradci a je zde zároveň umístěna i expozice představující historii a současnost jindřichohradeckých úzkokolejek.

Modelové kolejiště

Pro malé i velké vláčkové nadšence se kolejiště spouští vždy každou celou hodinu a jeho provoz trvá 40 minut. Je umístěno v 1.patře v prostorné místnosti a je tedy celkem rozsáhlé. Pro menší návštěvníky může být zpestřením několik tlačítek, kterými se dají ovládat některá místa na kolejišti, jako třeba traťoví dělníci, kteří se po zmáčknutí začnou hýbat a podobně.

Před spuštěním kolejiště jsme byli obsluhou upozorněni, že se nesmíme ničeho na kolejišti dotýkat a že ani přílišné nahýbání nad železnici není žádoucí, protože by se mohl provoz automaticky zastavit. Naštěstí se nám toto nepodařilo 🙂

Maketa ovládacího pultu lokomotivy

Kromě modelového kolejiště je v druhé části patra umístěna expozice představující historii a současnost jindřichohradeckých úzkokolejek. Pro malé návštěvníky tady bude nejzajímavějším exponátem maketa ovládacího pultu lokomotivy, ke které si může malý budoucí mašinfíra zasednout, vyzkoušet pomačkat všelijaké páčky a představovat si tak, že řídí opravdový vlak. Nad maketou je umístěna velká obrazovka, na které se promítají spoty o úzkokolejce a dotváří tak představu o řízení vlaku. Tohle se našim klukům líbilo nejvíc.

Součástí výstavy jsou i další exponáty jako třeba fotografie nebo některé dobové prvky, které ale malé děti nejspíš moc nezaujmou. Naopak pro starší děti může být zajímavá dotyková obrazovka, kde se dají zjistit další informace o úzkokolejné železnici.

I když to není přímo místo stvořené pro děti, věřím, že třeba při deštivém počasí alespoň na hodinku dobře zabaví všechny malé milovníky vláčků.

Jak se zabavit doma po výletě

Až budete mít výlet splněný, můžete Vaše děti doma zabavit hravými úkoly s dopravními prostředky.

Hravé procvičování ZDARMA

Pokud máte doma předškoláka nebo i mladší děti, které si potřebují před nástupem do školy procvičit grafomotoriku a milují dopravní prostředky, získejte pro ně ZDARMA 6 hravých grafomotorických cvičení, díky kterým uvolní svoji ruku (což potřebují pro budoucí nácvik psaní)  a zároveň se s dopravními prostředky skvěle zabaví. Mladším dětem dobře poslouží i jako omalovánky 😀

Potřebují děti procvičovat svoje ručičky ještě víc?

Pokud by děti neměly ještě dost procvičeno a chtěly by si s našimi Hravými stroji hrát ještě dál, pořiďte jim rozšířenou verzi eBooku, kde najdou mnohem více pracovních listů a také mnohem více dopravních prostředků! Více o eBooku najdete tady.

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů