Jízda parním vlakem po Fichtelberské dráze

Kraj: Ústecký, Okres: Chomutov až Okres Erzgebirge, spolková země Sasko, Německo

Nádherný výlet těsně za hranicemi s Německem v Krušných horách, ideální pro všechny malé i velké milovníky železnice a turistiky.

Během naší dovolené v Krušných horách jsme podnikli krásný výlet těsně za hranice s Německem na Fichtelberskou dráhu (Fichtelbergbahn) – úzkokolejku, na které jezdí každý den parní lokomotiva.

Kde zaparkovat

Autem jsme přejeli do obce České Hamry, kde jsme na prostranství před zchátralým a zjevně dlouho neobývaným penzionem Celnice (naproti restauraci Pohoda u křižovatky ve tvaru T) nechali zaparkované auto.

Kudy k vlaku

Odsud jsme pěšky šli směrem k hotelu Habsburg a za ním ještě kousek rovně po silnici, než jsme došli do místa, kde se silnice stáčí doleva. Tady jsme se ze silnice odpojili a vydali se rovně pěší stezkou přes řeku Polavu, která je zároveň i státní hranicí. Přejitím řeky jsme se ocitli v obci Hammerunterwiesenthal. Poté jsme šli už jenom kousek rovně a zanedlouho jsme přecházeli koleje s přejezdem fichtelberské úzkokolejky. K vidění je zde krásná stylová nádražní budova zastávky Hammerunterwiesenthal.

Jízda parním vláčkem

Ze zastávky Hammerunterwiesenthal jezdí po úzkokolejce vlak s parní lokomotivou několikrát denně během celého roku, aktuální jízdní řád je možné najít na jejich webu. Můžete odsud pokračovat buď směrem do Cranzahlu nebo do města Kurort Oberwiesenthal. My jsme si zvolili druhou možnost, což znamenalo svezení parním vláčkem jen přes jednu stanici, samotná jízda tedy trvala necelých 15 minut.

Jízdné

Jízdenku jsme koupili až ve vlaku u průvodčího. Za jízdu z Hammerunterwiesenthalu do Oberwiesenthalu pro 2 dospělé a 2 děti (ve věku 3 a 6 let) jsme platili dohromady necelých 7 euro (řekla bych, že děti byly zdarma, ale nevím jistě).

Přestože byla připojena za lokomotivou spousta vagónů, vlak byl celkem plný, ale vešli jsme se ještě v pohodě a nakonec jsme z posledního vagónu mohli koukat na ubíhající koleje, což byl také zážitek.

Nádraží Kurort Oberwiesenthal

Kurort Oberwiesenthal je konečnou stanicí úzkokolejky. Zde má vlak chvíli pauzu a lokomotiva si připojuje vagóny z druhé strany, aby za nějaký čas pokračovala zpátky.

Nádraží je stylové, krásně upravené a je tady i obchod se suvenýry, kde můžete koupit spoustu věcí s motivem parního vlaku. Uvnitř prodejny je malá modelová železnice s parní mašinou, která zastavuje na zastávkách a návštěvník jí může opět rozjet zmáčknutím vypínače.

Další možnosti výletu

Po příjezdu na nádraží Oberwiesenthal je několik možností, co dál podniknout. Buď je možné počkat, až pojede parní vlak zase zpět a opět se s ním svést nebo se vydat z nádraží prozkoumat město (byla nám zde doporučena třeba Fly-line jízda a mořské akvárium). Další variantou je jít pěší stezkou „Bimmelbahn“ zpátky podél kolejí.

Zpátky podél kolejí

My jsme se po dostatečném koukání na parní mašinku na nádraží a modelovou železnici v prodejně rozhodli šetřit dětské nožičky před další cestou do centra města, která se navíc zdála být do kopce, a raději jsme vyrazili stezkou Bimmelbahn zpátky k autu.

Pěší stezka Bimmelbahn

Naučná stezka – Erlebnispfad Bimmelbahn – vede přímo od nádraží Oberwiesenthal a je velmi dobře značená a moc krásná. Většinu cesty jsme šli podél kolejí nebo nad nimi, takže jsme cestou potkali parní vlak ještě několikrát.

Trasa zpátky k nádraží Hammerunterwiesenthal měřila přibližně 6 km (plus ještě cca 1 km zpět k autu). Celá stezka měří asi 24 km a vede až do městečka Cranzahl.

Celkově to byla moc hezká pěší trasa, zpevněná, vedoucí podél kolejí a upravených chalup nebo částečně v kopcích obklopených lesy a loukami s hezkými výhledy na hory, pasoucí se krávy, traktory na poli i parní vlak 🙂

Vlastní svačinu sebou

Na tenhle výlet jsme si připravili vlastní svačinu (jako na kteroukoliv jinou túru) a při cestě zpátky po stezce se to velmi hodilo.

Možnosti občerstvení byly na nádraží v Oberwiesenthalu, kde prodávali ve stánku klobásy v rohlíku. V blízkosti nádraží byla velká prodejna potravin. Restaurace by určitě byla k dispozici v centru města, ale nemáme vlastní zkušenost. Pokud se vydáte v našich stopách, určitě s sebou mějte přibalenou svačinu.

Fichtelbergbahn je jeden z nejhezčích výletů, který jsme v Krušných horách podnikli. Určitě se někdy rádi vrátíme.

Také Vaše děti milují mašinky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články