Naučná stezka Dlouhoňovice s vyřezávanými zvířátky

Kraj: Pardubický, Okres: Ústí nad Orlicí

V Dlouhoňovicích u Žamberka můžete při procházce lesem v letních měsících potkat dřevěná vyřezávaná zvířátka.

Na zajímavou procházku lesem se můžete vydat do Dlouhoňovic u Žamberka, kde jsou podél cesty umístěna vyřezávaná zvířátka s naučnými tabulemi.

Začátek naučné trasy

Podle mapy začíná naučná stezka na nádraží v Žamberku a vede směrem do Dlouhoňovic. My jsme se po bližším prozkoumání trasy rozhodli, že pošetříme dětské nožičky a cestu začneme až na začátku okruhu se zvířátky, protože cesta od nádraží nám pro malé děti nepřišla tolik zajímavá a chtěli jsme mít dostatek sil na zbytek cesty.

Kde zaparkovat a jaký zvolit směr cesty

Auto jsme zaparkovali u obecního úřadu v Dlouhoňovicích a cestu jsme začali na začátku okruhu – podle mapy stezky u zastavení č. 17 Opuka. Dále jsme pokračovali ulicí Hlavní (podle očíslovaných zastávek to bylo v podstatě pozpátku). To se nakonec ukázalo jako dobré rozhodnutí, protože jsme na konci cesty u hřbitova scházeli prudký kopec, což by nás jinak čekalo vyjít nahoru, kdybychom se rozhodli jít po směru očíslovaných zastávek.

Nejdříve cesta obcí

Na začátku našeho okruhu jsme šli nejdříve kousek obcí, kde byly naučné tabule informující o nerostech, což pro děti nebylo moc záživné. Radost jim po cestě udělal dřevěný náklaďák s volantem, na kterém si chvilku pohráli.

Další trasa už lesem

Po projití obcí a kousek po chodníku podél hlavní silnice jsme se konečně ocitli v lese. Zde můžete udělat krátkou odbočku k Urbanově studánce. Pak už vede cesta lesem, místy do kopce. Povrch je lesní a dost terénní (přesto, že je cesta označena i jako cyklistická).

Vyřezávaná zvířátka

V lese jsou jednotlivá zastavení umístěna kousek od sebe a u každého se nachází naučná tabule s informacemi a dřevěné vyřezávané zvířátko. Uvidíte například datla a výra (tito ptáci byli bohužel pro děti umístěni vysoko, je potřeba je vyzvednout, aby viděly), dále je tu zajíc, jezevec, liška, prase i se selátky a veverky. Všechna zvířátka byla nádherně zpracovaná.

Výhled na okolí

Na konci trasy (u veverek) je krásná vyhlídka do okolí. Poté vás čeká prudký sestup dolů směrem ke hřbitovu a dál už krátká cesta zpátky k autu.

Značení stezky

Trasa celkově nebyla moc dobře značená, orientovali jsme se částečně podle žluté turistické značky a vyfocené mapky. Délka stezky (od nádraží v Žamberku) je udávaná 4,5 km.

Celá stezka byla jednoduchým a přesto hezkým výletem, kdy si užijete přírody a děti se mohou dozvědět něco o zvířátkách. Zvířátka v lese však nejspíš nejsou celoročně a na zimu se uklízí, doporučuji proto raději návštěvu za hezčího počasí v letní sezóně (my jsme byli v září).

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Tip navíc: Vyzkoušejte si nejdříve Hravou grafomotoriku ZDARMA

Chcete si nejdříve práci s našimi Hravými stroji vyzkoušet? Rádi byste svoje děti zabavili smysluplnými pracovními listy, které je budou rozvíjet? Stáhněte svému dítku ZDARMA malou ochutnávku z našeho pracovního sešitu – 6 grafomotorických cvičení s dopravními prostředky – najdete tady.

A když po splnění všech cvičení budete potřebovat doma procvičovat ještě víc, pořiďte svému dítku náš pracovní sešit, kde je dalších 45 cvičení plných vlaků, traktorů i aut!

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články