fbpx

Naučná stezka Dlouhoňovice s vyřezávanými zvířátky

Kraj: Pardubický, Okres: Ústí nad Orlicí

V Dlouhoňovicích u Žamberka můžete při procházce lesem potkat dřevěná vyřezávaná zvířátka

Na zajímavou procházku lesem se můžete vydat do Dlouhoňovic u Žamberka, kde jsou podél cesty umístěna vyřezávaná zvířátka s naučnými tabulemi.

Začátek trasy

Podle mapy začíná naučná stezka na nádraží v Žamberku a vede směrem do Dlouhoňovic. My jsme se ale po bližším prozkoumání trasy rozhodli, že pošetříme dětské nožičky a cestu začneme až na začátku okruhu se zvířátky, protože cesta od nádraží nám pro malé děti nepřišla až tolik zajímavá a chtěli jsme mít dostatek sil na zbytek trasy.

Parkování a směr cesty

Auto jsme tedy zaparkovali u obecního úřadu v Dlouhoňovicích a cestu jsme začínali až na začátku okruhu – podle mapy stezky u zastavení č. 17 Opuka. Dále jsme pokračovali ulicí Hlavní (podle očíslovaných zastávek to bylo v podstatě pozpátku). To se nakonec ukázalo jako dobré rozhodnutí, protože jsme na konci cesty u hřbitova scházeli prudký kopec, což by nás jinak čekalo vydrápat nahoru, kdybychom se rozhodli jít po směru očíslovaných zastávek.

Cesta obcí

Na začátku našeho okruhu jsme šli nejdříve kousek obcí, kde byly naučné tabule informující o různých nerostech, což pro děti nebylo až tolik záživné. Radost jim ale po cestě udělal dřevěný náklaďák s volantem, na kterém si chvilku pohráli.

Trasa lesem

Po projití obcí a poté kousek po chodníku podél hlavní silnice jsme se konečně ocitli v lese. Zde můžete udělat krátkou odbočku k Urbanově studánce. Poté už vede cesta lesem, místy do kopce. Povrch je lesní a dost terénní (přesto, že je cesta označena i jako cyklistická).

Vyřezávaná zvířátka

V lese jsou jednotlivá zastavení umístěna kousek od sebe a u každého se nachází naučná tabule s informacemi a dané dřevěné vyřezávané zvířátko. Uvidíte tady datla a výra (tito ptáci byli bohužel pro děti umístěni celkem vysoko, je potřeba je vyzvednout, aby viděly), dále je tu zajíc, jezevec, liška, prase i se selátky a veverky. Všechna zvířátka byla krásně zpracovaná.

Výhled na okolí

Na konci trasy (u veverek) je krásná vyhlídka do okolí. Poté vás čeká celkem prudký sestup dolů směrem ke hřbitovu a dále už krátká cesta zpátky k autu.

Značení stezky

Trasa celkově nebyla moc dobře značená, orientovali jsme se částečně podle žluté turistické značky a vyfocené mapky. Délka celé stezky (od nádraží v Žamberku) je udávaná 4,5 km.

Celá stezka byla jednoduchým a přesto hezkým výletem, kdy si užijete přírody a děti se mohou dozvědět něco o zvířátkách. Těžko říct, zda jsou zvířátka v lese umístěna celoročně nebo jestli se na zimu uklízí, doporučuji proto raději návštěvu za hezčího počasí v sezóně (my jsme byli v září).

Jak se zabavit doma po výletě

Až budete mít výlet splněný, můžete Vaše děti doma zabavit hravými úkoly s dopravními prostředky.

Hravé procvičování ZDARMA

Pokud máte doma předškoláka nebo i mladší děti, které si potřebují před nástupem do školy procvičit grafomotoriku a milují dopravní prostředky, získejte pro ně ZDARMA 6 hravých grafomotorických cvičení, díky kterým uvolní svoji ruku (což potřebují pro budoucí nácvik psaní)  a zároveň se s dopravními prostředky skvěle zabaví. Mladším dětem dobře poslouží i jako omalovánky 😀

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů