Muzeum starých strojů Žamberk

Kraj: Pardubický, Okres: Ústí nad Orlicí

V budově bývalé továrny nazývané Vonwillerka v Žamberku najdete Muzeum starých strojů a technologií.

Před delší dobou jsme muzeum navštívili v rámci jejich akce pořádané pro veřejnost, kdy jsme se před továrnou svezli parním vláčkem a viděli v provozu různé parní stroje. Nyní jsme se při cestě do okolí Žamberka rozhodli znovu podívat k muzeu, zda je otevřené. Měli jsme štěstí, protože jsme zrovna přijeli v době, kdy měli individuální prohlídku domluvenou návštěvníci a ochotně nás společně s panem průvodcem přizvali k sobě.

Otevírací doba a individuální prohlídky

Díky tomu jsme zjistili, že muzeum nemá stálou otevírací dobu, je otevřeno v kterýkoli den v týdnu po předchozí telefonické domluvě s průvodcem (tel. 737 239 065). Pan průvodce byl opravdu skvělý a dokázal o všem, co se týkalo muzea a jeho exponátů, poutavě vyprávět a opravdu perfektně se vyznal. K dětem byl milý a kam to šlo, dovolil jim vlézt nebo se posadit a vyfotit (například do boudičky lokomotivy apod.).

Délka prohlídky

Prohlídka byla dlouhá, trvala přibližně 1, 5 hodiny (továrna a areál jsou velké). Zprvu jsem se bála, aby to děti (3 a 6 let) celou dobu bavilo, ale starší technik si to užil a tomu mladšímu právě občasná možnost si za nějaký stroj sednout pomohly v klidu zvládnout prohlídku.

Místo kočárku vezměte nosítko

Co se týče kočárků, tak je nedoporučujeme, vhodnější by bylo nosítko. Do budovy se jde po několika schodech nahoru a ani venkovní areál staré továrny není co se týče terénu pro kočárky úplně vhodný (různě se nacházející koleje apod.).

Továrna plná automotoveteránů a starých parních strojů

Naše prohlídka začala ve venkovním areálu, kde jsme si prohlédli ruční točnu, depo s parními lokomotivami včetně možnosti se v nich vyfotit a poutavého vyprávění o těchto strojích. Poté jsme nahlédli do dílny, kde se pracuje na renovaci starých parních lokomotiv na objednávku. Pak následovala hala s parními válci a parním nákladním automobilem a pak už jsme se přesunuli dovnitř do budovy továrny, kde jsou v halách k vidění sbírky automobilových a motocyklových veteránů a krásné obrazy s automobilovými motivy malíře Zapadlíka.

Vstupné dobrovolné

Vstupné bylo dobrovolné. V budově továrny byla kasička s možností dobrovolně přispět na rozvoj muzea. Rádi jsme přispěli i na konci odměnili pana průvodce za jeho poutavé vyprávění a milý přístup.

Dny otevřených dveří

Dvakrát do roka, většinou v květnu a září, pořádá muzeum dny otevřených dveří, kdy je možné si exponáty prohlédnout a zažít je v provozu. Celou atmosféru umocňují dobově oblečení lidé. Před továrnou vedou úzkorozchodné koleje, po kterých při pořádání akce jezdí parní vlak a návštěvníky vozí. Momentálně vede trať kousek před budovu a poté se musí lokomotiva vracet zpět. Do budoucna je plánováno vytvořit okruh.

Vonwillerka – novodobé kulturní centrum

Budova Vonwillerka by měla sloužit i jako kulturní centrum a mimo jiné zde nabízí i pořádání svateb, plesů, koncertů nebo oslav.

Udělejte radost dárkem z našeho eshopu:

Milují Vaše děti také vláčky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články