fbpx

Muzeum starých strojů Žamberk

Kraj: Pardubický, Okres: Ústí nad Orlicí

V Žamberku, v budově bývalé továrny nazývané Vonwillerka, sídlí muzeum starých strojů a technologií.

Před lety jsme muzeum navštívili v rámci jejich akce pořádané pro veřejnost, kdy jsme se před továrnou svezli parním vláčkem a viděli v provozu i další parní stroje. Nyní jsme se při cestě do okolí Žamberka rozhodli jet znovu podívat k muzeu, zda je otevřené. Měli jsme štěstí, protože jsme zrovna přijeli v době, kdy měli individuální prohlídku domluvenou nějací návštěvníci a ochotně nás společně s panem průvodcem přizvali k sobě.

Otevírací doba – individuální prohlídky

Tím jsme tedy zjistili, že muzeum nemá stálou otevírací dobu, je otevřeno v kterýkoli den v týdnu po předchozí telefonické domluvě s průvodcem (tel. 737 239 065). Nutno poznamenat, že pan průvodce byl opravdu skvělý. Byl to starší pán v důchodu, který dokázal o všem, co se týkalo muzea a jeho exponátů, poutavě vyprávět a opravdu perfektně se vyznal. K dětem byl milý a kam to šlo, dovolil jim vlézt nebo se posadit, vyfotit (například do boudičky lokomotivy apod.).

Délka prohlídky

Prohlídka byla celkem dlouhá, trvala přibližně něco přes 1, 5 hodiny (továrna a areál jsou velké). Zprvu jsem se bála, aby to děti (3 a 6 let) celou dobu bavilo, ale starší technik si to užíval a tomu mladšímu právě občasná možnost si za některý stroj sednoutpoutavé vyprávění pomohly v klidu zvládnout prohlídku.

Místo kočárku raději nosítko

Co se týče kočárků, tak je moc nedoporučuji, vhodnější by bylo spíše nosítko. Do budovy se jde po několika schodech nahoru a ani venkovní areál staré továrny není co se týče terénu pro kočárky zrovna vhodný (různě se nacházející koleje apod.).

Bývalá továrna plná starých parních strojů i automotoveteránů

Naše prohlídka začala nejdříve ve venkovním areálu, kde jsme si prohlédli malou ruční točnu, depo s parními lokomotivami včetně možnosti se v nich vyfotit, samozřejmě nechybělo poutavé vyprávění o daných strojích. Poté jsme nahlédli do dílny, kde páni majitelé pracují na renovaci starých parních lokomotiv na objednávku. Pak následovala hala s parními válci a parním nákladním automobilem a dále už jsme se přesunuli dovnitř do budovy továrny, kde jsou v halách k vidění sbírky automobilových i motocyklových veteránů a krásné obrazy s automobilovými motivy mistra Zapadlíka.

Vstupné

Vstupné bylo dobrovolné. V budově továrny je kasička s možností dobrovolně přispět na rozvoj muzea. Rádi jsme zde přispěli, stejně tak jako jsme na konci rádi odměnili pana průvodce za jeho poutavé vyprávění a milý přístup.

Dny otevřených dveří

Dvakrát do roka pořádá muzeum dny otevřených dveří, kdy je možné si exponáty nejen prohlédnout, ale zažít je i v provozu. Celou atmosféru dotváří dobově oblečení lidé. Nyní je další akce plánovaná na 18.9.2021. Před budovou vedou úzkorozchodné koleje, po kterých při pořádání akce jezdí parní vlak a vozí návštěvníky. Momentálně vede trať jen kousek a poté se musí lokomotiva vracet zpět, ale do budoucna je plánováno vytvořit okruh.

Kulturní centrum Vonwillerka

Budova by měla sloužit i jako kulturní centrum a mimo jiné zde nabízí i pořádání svateb nebo oslav.

Jak se zabavit doma po výletě

Až budete mít výlet splněný, můžete Vaše děti doma zabavit hravými úkoly s dopravními prostředky.

Hravé procvičování ZDARMA

Pokud máte doma předškoláka nebo i mladší děti, které si potřebují před nástupem do školy procvičit grafomotoriku a milují dopravní prostředky, získejte pro ně ZDARMA 6 hravých grafomotorických cvičení, díky kterým uvolní svoji ruku (což potřebují pro budoucí nácvik psaní)  a zároveň se s dopravními prostředky skvěle zabaví. Mladším dětem dobře poslouží i jako omalovánky 😀

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů