fbpx

Muzeum starých strojů Žamberk

Kraj: Pardubický, Okres: Ústí nad Orlicí

V Žamberku, v budově bývalé továrny nazývané Vonwillerka, sídlí muzeum starých strojů a technologií.

Před lety jsme muzeum navštívili v rámci jejich akce pořádané pro veřejnost, kdy jsme se před továrnou svezli parním vláčkem a viděli v provozu i další parní stroje. Nyní jsme se při cestě do okolí Žamberka rozhodli jet znovu podívat k muzeu, zda je otevřené. Měli jsme štěstí, protože jsme zrovna přijeli v době, kdy měli individuální prohlídku domluvenou nějací návštěvníci a ochotně nás společně s panem průvodcem přizvali k sobě.

Otevírací doba – individuální prohlídky

Tím jsme tedy zjistili, že muzeum nemá stálou otevírací dobu, je otevřeno v kterýkoli den v týdnu po předchozí telefonické domluvě s průvodcem (tel. 737 239 065). Nutno poznamenat, že pan průvodce byl opravdu skvělý. Byl to starší pán v důchodu, který dokázal o všem, co se týkalo muzea a jeho exponátů, poutavě vyprávět a opravdu perfektně se vyznal. K dětem byl milý a kam to šlo, dovolil jim vlézt nebo se posadit, vyfotit (například do boudičky lokomotivy apod.).

Délka prohlídky

Prohlídka byla celkem dlouhá, trvala přibližně něco přes 1, 5 hodiny (továrna a areál jsou velké). Zprvu jsem se bála, aby to děti (3 a 6 let) celou dobu bavilo, ale starší technik si to užíval a tomu mladšímu právě občasná možnost si za některý stroj sednoutpoutavé vyprávění pomohly v klidu zvládnout prohlídku.

Místo kočárku raději nosítko

Co se týče kočárků, tak je moc nedoporučuji, vhodnější by bylo spíše nosítko. Do budovy se jde po několika schodech nahoru a ani venkovní areál staré továrny není co se týče terénu pro kočárky zrovna vhodný (různě se nacházející koleje apod.).

Bývalá továrna plná starých parních strojů i automotoveteránů

Naše prohlídka začala nejdříve ve venkovním areálu, kde jsme si prohlédli malou ruční točnu, depo s parními lokomotivami včetně možnosti se v nich vyfotit, samozřejmě nechybělo poutavé vyprávění o daných strojích. Poté jsme nahlédli do dílny, kde páni majitelé pracují na renovaci starých parních lokomotiv na objednávku. Pak následovala hala s parními válci a parním nákladním automobilem a dále už jsme se přesunuli dovnitř do budovy továrny, kde jsou v halách k vidění sbírky automobilových i motocyklových veteránů a krásné obrazy s automobilovými motivy mistra Zapadlíka.

Vstupné

Vstupné bylo dobrovolné. V budově továrny je kasička s možností dobrovolně přispět na rozvoj muzea. Rádi jsme zde přispěli, stejně tak jako jsme na konci rádi odměnili pana průvodce za jeho poutavé vyprávění a milý přístup.

Dny otevřených dveří

Dvakrát do roka pořádá muzeum dny otevřených dveří, kdy je možné si exponáty nejen prohlédnout, ale zažít je i v provozu. Celou atmosféru dotváří dobově oblečení lidé. Nyní je další akce plánovaná na 18.9.2021. Před budovou vedou úzkorozchodné koleje, po kterých při pořádání akce jezdí parní vlak a vozí návštěvníky. Momentálně vede trať jen kousek a poté se musí lokomotiva vracet zpět, ale do budoucna je plánováno vytvořit okruh.

Kulturní centrum Vonwillerka

Budova by měla sloužit i jako kulturní centrum a mimo jiné zde nabízí i pořádání svateb nebo oslav.

Také Vaše děti milují vláčky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>