fbpx

Mašinkové kvarteto aneb jak jsme se naučili znát lokomotivy po nádražácku

„Mamííí, honem, pojď se podívat, jede Bardotka a Brejlovec!“ běží Kubík k oknu do kuchyně a už dychtivě vykukuje ven, mladší Filípek se honem cpe na stoličku k oknu za ním, aby taky viděl.

Katr, jéééé“ zažvatlá Filípek, protože přes přejezd po jiné koleji mezitím projede ještě osobní vlak s cestujícími.

Znát lokomotivy nádražáckými názvy, to je pro naši rodinu už naprosto běžná věc, dokonce je (většinou) umím rozpoznat a správně pojmenovat i já! A to už je co říct:-) Je to u nás podobné, asi jako když se bavíte o příbuzných z rodiny, taky znáte každého jménem. Jak jsme se k tomu ale dostali?

Ne, nemáme doma žádného nádražáka, tedy myšleno jako člověka, který by pracoval u Českých drah, byl třeba strojvedoucím nebo tak. Máme doma jen nadšence:-) Došlo k tomu asi když byly prvnímu synovi Kubíčkovi něco přes dva roky, byl buď pořád přilepený na okno s výhledem na železniční přejezd nebo jsme často chodili přes přejezd k závorám koukat na mašinky… a pak, nejspíše taťku, napadlo, že mu koupíme takové ty karty s mašinkama (Kvarteto Motorové lokomotivy), kde si bude moct prohlížet svoje oblíbené vláčky.

Takové karty si pak prohlížel několikrát denně a protože jsme rodiče sdílející, prohlíželi jsme je samozřejmě s ním a četli mu názvy jednotlivých lokomotiv, tím jsme se je s ním i sami naučili.

Potom jsme objevili, že existují nejen Motorové lokomotivy, ale i další vydání, jako třeba Elektrické lokomotivy, Parní lokomotivy a další. Všechny jsme je museli samozřejmě mít doma. Nezapomínáme ale rozlišovat i úzkokolejky, ale hlavně mašiny, co jezdí okolo nás.

Takže teď už víme, že u večeře koukáme od stolu z okna na Peršing s osobními vagóny, červený nebo modrý Katr, Regionovu a taky na nákladní vlaky, jako třeba na červeného oprýskaného Kocoura nebo modrý Baťoh s vagóny na auta, zelenou Bobinu s uhláky nebo na rychlík Brejlovce s osobáky z Prahy. Někdy si to okolo prochrochtá i krásně červenožlutě nabarvená Bardotka. To je potom doma radosti. Taková Bardotka chrochtá víc, než kdejaký traktor 🙂

Jednou jsme měli doma hotový svátek, protože na koridoru byla nějaká nehoda, porucha či co a tak měli vlaky odklon a jeli po trati okolo nás. Takže jsme z okna pozorovali dokonce i Pendolino, LeoExpres, Regiojet a další moderní vlaky, které přes nás běžně nejezdí.

Zpátky ale k těm kartám, malí vláčkomilové si je můžou se svými rodiči prohlížet pořád dokola a naučit se tak znát svoje oblíbené mašinky jménem, ti větší nadšenci si zase s kartami můžou zahrát i kvarteto. No a na nějaké vláčkové akci nebo před skutečnými nádražáky pak můžou všichni zaperlit, jací jsou znalci.

„Jo vy víte, že je to Brejlák jo?“

„No jasně, my je známe všechny“ 🙂

Renča
V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné oblečení – vše s dopravní tematikou. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů