Mašinkové kvarteto aneb jak jsme se naučili znát lokomotivy po nádražácku

„Mamííí, honem, pojď se podívat, jede Bardotka a Brejlovec!“ běží Kubík k oknu do kuchyně a už dychtivě vykukuje ven, mladší Filípek se honem cpe na stoličku k oknu za ním, aby taky viděl.

Katr, jéééé“ zažvatlá Filípek, protože přes přejezd po jiné koleji mezitím projede ještě osobní vlak s cestujícími.

Znát lokomotivy nádražáckými názvy, to je pro naši rodinu už naprosto běžná věc, dokonce je (většinou) umím rozpoznat a správně pojmenovat i já! A to už je co říct 🙂

Je to u nás podobné, asi jako když se bavíte o příbuzných z rodiny, taky znáte každého jménem. Jak jsme se k tomu ale dostali?

Kde jsme se to naučili?

Ne, nemáme doma žádného nádražáka, tedy myšleno jako člověka, který by pracoval u Českých drah, byl třeba strojvedoucím nebo tak. Máme doma jen nadšence 🙂

Došlo k tomu asi když byly prvnímu synovi Kubíčkovi něco přes dva roky, byl buď pořád přilepený na okno s výhledem na železniční přejezd nebo jsme často chodili přes přejezd k závorám koukat na mašinky… a pak, nejspíše taťku, napadlo, že mu koupíme takové ty karty s mašinkami (Kvarteto Motorové lokomotivy), kde si bude moct prohlížet svoje oblíbené vláčky.

Takové karty si pak prohlížel několikrát denně a protože jsme rodiče sdílející, prohlíželi jsme je samozřejmě s ním a četli mu názvy jednotlivých lokomotiv, tím jsme se je s ním i sami naučili.

Motorové, elektrické i parní lokomotivy

Potom jsme objevili, že existují nejen Motorové lokomotivy, ale i další vydání, jako třeba Elektrické lokomotivy, Parní lokomotivy a další. Všechny jsme je museli samozřejmě mít doma. Nezapomínáme ale rozlišovat i úzkokolejky, ale hlavně mašiny, co jezdí okolo nás.

Na co koukáme od stolu

Takže teď už víme, že u večeře koukáme od stolu z okna na Peršing s osobními vagóny, červený nebo modrý Katr, Regionovu a taky na nákladní vlaky, jako třeba na červeného oprýskaného Kocoura nebo modrý Baťoh s vagóny na auta, zelenou Bobinu s uhláky nebo na rychlík Brejlovce s osobáky z Prahy.

Někdy si to okolo prochrochtá i krásně červenožlutě nabarvená Bardotka. To je potom doma radosti. Taková Bardotka chrochtá víc, než kdejaký traktor 🙂

Sváteční den

Jednou jsme měli doma hotový svátek, protože na koridoru byla nějaká výluka a tak měly vlaky odklon a jely po trati okolo nás. Takže jsme z okna pozorovali dokonce i Pendolino, LeoExpres, Regiojet a další moderní vlaky, které přes nás běžně nejezdí.

Jak karty používat i s malými dětmi?

Zpátky ale k těm kartám, malí vláčkomilové si je můžou se svými rodiči prohlížet pořád dokola a naučit se tak znát svoje oblíbené mašinky jménem, ti větší nadšenci si zase s kartami můžou zahrát i kvarteto. No a na nějaké vláčkové akci nebo před skutečnými nádražáky pak můžou všichni zaperlit, jací jsou znalci.

„Jo vy víte, že je to Brejlák jo?“

„No jasně, my je známe všechny“ 🙂

Také Vaše děti milují dopravní prostředky?

Tričko s vláčky pro malé i velké

Milujete u Vás doma dopravní prostředky? My moc a tak jsme našim malým vláčkomilům nakreslili a vyrobili trička s našimi originálními obrázky. Pokud máte doma také vlakomily, pořiďte jim u nás na eshopu něco hezkého pro radost 🙂

Nabízíme tričko s vlakem – dětské, pánské i dámské – pro kluky i holky, pro děti i dospěláky. Aby mohla být sladěná celá rodina 🙂 Tričko máme různých barvách!

Pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky

Pro děti jsme společně vytvořili pracovní sešit Hravá grafomotorika s dopravními prostředky, ten původně vznikal pro našeho syna, kterého kytičky a zvířátka v úkolech ze školky vůbec nebavily 🙂

Naše grafomotorika obsahuje pracovní listy plné grafomotorických cvičení s vlaky, auty, traktory a dalšími stroji a je vhodná pro děti od 4 do 7 let. Je ideální pro předškoláky.

V eshopu ji nabízíme jak v tištěné verzi (brožurová vazba), tak i v PDF.

Tip navíc: Vyzkoušejte si nejdříve Hravou grafomotoriku ZDARMA

Chcete si nejdříve práci s našimi Hravými stroji vyzkoušet? Rádi byste svoje děti zabavili smysluplnými pracovními listy, které je budou rozvíjet? Stáhněte svému dítku ZDARMA malou ochutnávku z našeho pracovního sešitu – 6 grafomotorických cvičení s dopravními prostředky – najdete tady.

A když po splnění všech cvičení budete potřebovat doma procvičovat ještě víc, pořiďte svému dítku náš pracovní sešit, kde je dalších 45 cvičení plných vlaků, traktorů i aut!

Vystřihovánka lokomotivy pro malé začínající modeláře

Také u nás pořídíte vystřihovánku lokomotivy pro malé začínající modeláře. Na našem eshopu je v prodeji ve formě PDF souboru, ve kterém je lokomotiva k dispozici ve 4 barvách – modré, zelené, červenožluté a černobílé k vlastnímu vybarvení. Samozřejmě nechybí ani návod na sestavení.

Dětská vánoční trička s traktorem a vlakem

Milují Vaše děti mašinky a traktory?

Buďte na Vánoce styloví a pořiďte jim vánoční tričko s mašinkou a traktorem!

V tričku s motivem vánočního vláčku nebo vánočního traktoru budou u stromečku jen zářit.

A kdo ví, co když Ježíšek rozváží vánoční dárky právě vlakem nebo traktorem?

Renča

Renča

V naší rodině milujeme dopravní prostředky, „stroje“ a techniku všeho druhu. Pomáháme dalším rodinám i nadšencům s inspirací na skvělé výlety, zábavné hračky, zajímavé knížky i krásné dárky, oblečení nebo výukové materiály – vše s dopravní tematikou.

Nejnovější články